Vybíráme střešní krytinu: Je lepší pálená, nebo betonová?

Pustili jste se do stavby či rekonstrukce domu a čeká vás výběr střešní krytiny? Pokud se do vašeho hledáčku dostaly betonové a pálené tašky, pak se vám budou hodit následující informace. V článku se dozvíte odpovědi na nejpalčivější otázky.

Rozhodování mezi betonovou a pálenou střešní krytinou není snadné. Už jen proto, že některé jejich vlastnosti (odolnost a životnost) jsou srovnatelné. V praxi se mohou lišit porézností a složením materiálu. Výrobci běžně poskytují záruku na 30 let na odolnost proti mrazu a pevnost. Nepočítejte však s tím, že záruku uplatníte v případě změny barvy a povrchové úpravy.

Výroba

Pálená střešní krytina

Pálené tašky se vyrábí ze směsi cihlářské hlíny a jílu. Poté, co se vytěžený materiál nechá nějakou dobu odležet, se do něj přidají další příměsi. Cílem je vytvoření co možná nejvíce homogenní směsi, která je kvalitativně stejná v celém objemu. Ta se následně dává do forem a vypaluje v peci. Proces výroby trvá přibližně 3 dny a z energetického hlediska je velmi náročný.

Betonová střešní krytina

Výroba betonových tašek je oproti páleným rychlejší a jednodušší. Spočívá ve zválcování standardní betonové směsi, jejím rozdělením do délek jednotlivých kusů a vylisování. Poté se případně aplikuje povrchová úprava. Přebytečné vlhkosti se betonové tašky zbaví v sušárně. Po jednodenním „odpočinku“ na paletách jsou připraveny na to, aby dlouhodobě dobře sloužily zákazníkům.

Zpracování

 

Při rozhodování mezi betonovou a pálenou střechu je klíčovým aspektem forma. Velkou výhodou pálené krytiny je možnost snadného vytvarování. Při pokládce se ovšem lépe pracuje s betonem, protože ho lze mnohem jednodušeji vytahovat z plochy.

Betonové tašky mají jednoduchou formu, zatímco pálené mohou být vyprofilovány do různých podob. Zároveň do sebe lépe zapadají a lépe chrání objekt před zatékáním v případě prudšího deště, zafoukáváním sněhu a vzlínáním vody. V praxi samozřejmě záleží na parametrech konkrétní krytiny. Nelze tvrdit, že kterákoliv pálená taška je v těchto aspektech lepší než betonová.

Pokládka

V souvislosti s pokládkou je výhercem betonová střešní krytina, a to díky menším postranním vodním zámkům a absencí těch příčných. Díky tomu vzniká mezi taškami několikacentimetrová vůle a lze je pohodlněji pokládat při stavbě i rekonstrukci. Posuvnost pálených tašek není tak dobrá. U novějších modelů problém řeší přizpůsobené příčné zámky.

Chcete-li dodatečně namontovat střešní okna, nemusíte mít strach. Oba typy krytin umožňují instalaci jakýchkoliv střešních doplňků.

Povrchové úpravy

Základní modely betonových tašek mohou být dodávány bez povrchové úpravy. Jinak se do směsi přidává pigment, který ji probarvuje. Do dražším modelů se přidávají také aktivní prvky – dioxidy, díky kterým tašky získávají vyšší odolnost proti slunečnímu záření, dešti a mechu.

Výhodou pálených tašek je zachování barevné stálosti (beton po čase bledne). Dostanete na výběr mezi režnou krytinou (základní verze bez povrchové úpravy), engobou (směs barevných jílů s matnou povrchovou úpravou) a glazurou (vysoký lesk, min. poréznost a vysoká odolnost).

Hmotnost

Hmotnosti obou krytin se pohybují v rozpětí 40 – 50 kg/m2. Tvrzení, že betonová taška je mnohem těžší než pálená, není pravdivé. Výjimkou je naopak pálená bobrovka, jejíž hmotnost může dosahovat až 70 kg/m2.

Cena

Vyrobit pálenou střešní krytinu je náročnější, což se logicky odráží i na její ceně. V průměru jsou pálené tašky o třetinu dražší než betonové, nicméně opět platí, že v praxi záleží na několika různých kritériích – složitosti střechy, použitých doplňcích, typu povrchové úpravy atd.

Pálená střecha se může prodražit také kvůli doplňkům. Ty bývají kvalitativně na vyšší úrovni – jsou pálené nebo hliníkové, zatímco u betonové střechy lze použít plastové.

Tak jakou si vybrat?

Střešní krytina z pálených tašek je vhodná pro každého, kdo vyžaduje nekompromisní a technicky dokonalé řešení s důrazem na nestárnoucí estetickou hodnotu. Beton je kvalitním a odolný materiál, který uspokojí stavitele s nižším rozpočtem.

Přidat komentář