Zdá se to až neuvěřitelné, že byly doby, kdy šicí stroj neexistoval a všechno se šilo ručně. Když v knize Jih proti Severu čteme, jak byly tehdejší ženy schopné ušít obrovské plesové šaty v ruce za několik málo dní, trne nám jehla v ruce.
V době průmyslové revoluce a boomu nových technologií vymysleli konstruktéři konečně šicí stroj. Tyto šicí stroje se rozšířily nejprve v textilních manufakturách, kde se do té doby šilo vše pouze ručně. V polovině 19. století tak šicí stroj způsobil průlom v oděvním průmyslu, který tak mohl být rychlý a efektivní.
Poptávka po zrychlení šití vznikla hlavně v důsledku válek a šití uniforem pro vojáky. První prototyp šicího stroje vyrobil rakouský vynálezce Josef Madersperger v roce 1814, šicí stroj šil řetízkovým stehem a měl pouze jednu nit. Blíže dnešním modelům byl šicí stroj s vázaným stehem šijící dvěma nitěmi, který vynalezl Walter Hunt v roce 1833. Vývojem se zabývali i další vynálezci, například Isaac Singer vynalezl zjednodušenou variantu šicího stroje, která se na trhu prosadila.
Šicí stroj byl poháněn nejprve klikou, později vývoj přinesl pohon na šlapání nohou. Protože šicí stroje nepotřebovaly tehdy ke svojí práci páru ani jinou energii, mohly se na přelomu 19. a 20. století rozšířit i do domácností a do konce 20. století se stal šicí stroj výbavou téměř každé domácnosti.
V České republice vyráběly šicí stroje firmy Lada v Soběslavi, Minerva v Boskovicích a Zeta v Brně.
Přidat komentář