Jak na čištění koberců a čalounění?

Nic nevyvede hospodyňku z míry tak jako zašedlé a špinavé koberce či fleky na čalounění. Je to i váš případ? Připravili jsme pro vás několik praktických tipů na cenově dostupné čištění, které důvěrně znaly již naše babičky!

Babské rady na čištění koberce

Kdo by to byl řekl, že na čištění koberců stačí obyčejná žehlička. Snadno s ní odstraníte skvrny od vína, vosku nebo šťávy. Skvrnu polijte roztokem vody a octa (v poměru 3:1), položte přes ni hadřík namočený v teplé vodě a intenzivně zažehlujte do doby, než se skvrna vytratí. Vosk vyčistíte tak, že oškrábete zbytky a na zbylou skvrnu položíte papírový ubrousek, který opatrně zahřejete. Jakmile se vosk vsákne do ubrousku, posypejte inkriminované místo jedlou sodou, vetřete ji do koberce a důkladně vysajte.

koberec-cisteni

Jedlou sodou můžete koberec krásné provonět. Smíchejte ji s esenciálním olejem (v poměru 10 – 20 kapek do 0,5 kg sody), směsí posypte koberec, nechte pár minut působit a poté vysajte. Obohatíte-li směs citronem, místností se rozline ještě příjemnější vůně.

Babské rady na čištění čalounění

Koberec máme za sebou, ale jak na čištění čalounění? Většinu skvrn vyčistíte roztokem teplé vody a prostředku na mytí nádobí či mýdla. Nesmíte však čalounění přemokřit a proto je dobré, když saponát vyšleháte do hustší pěny a poté na povrch nanesete hubkou nebo kartáčkem. Čistěte směrem od krajů do středu, aby se flek nezvětšil. Vždy okamžitě vysoušejte!

calouneni

Když rady našich babiček nefungují…

Pokud vám výše zmíněné rady nezafungovaly nebo jen máte strach ze znehodnocení povrchu, pozvěte si na čištění koberců a čalounění profesionály. Moderní čistící prostředky jsou šetrné a dokáží hotové divy. Někdy může být lepší investovat do jistého výsledku, než riskovat, že špatným postupem situaci ještě zhoršíte.

Přidat komentář