Stylové stolování se starožitným porcelánem – jak na něj?

Čeká vás Štědrý večer, slavnostní oběd, večeře nebo romantika ve dvou? Stolování se starožitným porcelánem může dodat každé příležitosti jedinečný a elegantní nádech. Starožitné kousky vykouzlí při správném aranžmá velmi slavnostní nádech i v moderních interiérech. Stačí jen dodržet pár pravidel, aby se vaše slavnostní tabule nezměnila v kýč.

Se vzory opatrně

Při výběru starožitných kousků je ze všeho nejdůležitější potřeba zohlednit barvy a vzory ostatních dekorací, jako například ubrusu, svíček a dalšího nádobí. Starožitný porcelán můžete zkusit zkombinovat s moderními průhlednými sklenicemi nebo minimalistickým příborem. Tato kontrastní varianta může vytvořit zajímavý vizuální dojem.

Pokud máte ve své sbírce výrazný kousek starožitného nádobí, umístěte jej uprostřed stolu. Zde bude fungovat jako středobod, od kterého se bude odvíjet zbytek dekorování, ať už jde o starožitné sklenice, stříbrné příbory nebo stolní dekorace. 

Mezi takové prvky mohou patřit květiny, dávejte ale pozor, pokud máte porcelán se vzorem květin, aby celé aranžmá nevypadalo moc přeplácaně. Vhodné mohou být také starožitné svícny, světlo svíček totiž dodá celé tabuli decentnější nádech. Umělé světlo z moderního lustru by mohlo takovou atmosféru spíše narušit.

Méně je více

Starožitný porcelán bývá často velmi zdobený a lesklý. Jelikož platí, že méně je více, příliš mnoho ozdob a barev na stole může působit přeplácaně. Držte se proto jednoduchých a vkusných kombinací. Ideálně použijte jeden porcelánový servis, jehož jednotlivé kousky mají společný design. 

V případě, že je porcelán hodně barevný a zdobený, klidně můžete od jiných ozdobných prvků na slavnostní tabuli upustit. Díky tomu starožitné nádobí více vynikne. Vhodné je také udržovat symetrii při aranžování. Ta pomůže vytvořit vyvážený a esteticky příjemný dojem.

Přidat komentář