Jak vybrat tu správnou matraci

Správný výběr matrace může zásadně ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Nestačí pouze pohodlí, je třeba brát v úvahu typ, materiál i vaše tělesné proporce. Jak vybrat tu pravou matraci, aby se vám v noci dobře spalo? Přečtěte si naše tipy.

Jaká je nejlepší matrace

Optimální matrace by měla být přizpůsobena vašim jedinečným potřebám a preferencím. Při jejím výběru zvažte několik faktorů: začněte rozměrem, který vám bude nejlepší. Zaměřte se také na svůj věk, tělesnou váhu a oblíbenou polohu spánku. Zapomenout nesmíte ani na vhodný materiál, který nejvíce vyhovuje vašemu komfortu.

Důležitá je vaše hmotnost

Vaše tělesná váha ovlivňuje, jak matrace reaguje na váš tlak. Lidí vážící 60 kg cítit matraci jinak než osoba vážící 120 kg. Je proto důležité vybírat matraci s ohledem na hmotnost. Pro lidi s váhou nad 90 kg doporučujeme matrace s vyšší tuhostí, pro optimální oporu těla. V případě, že vážíte méně, doporučujeme spíše menší tuhost matrace.

Jakou polohu při spánku volíte

Vaše oblíbená poloha spánku může hodně napovědět o tom, jaký typ matrace je pro vás ideální. Matrace by měla adekvátně reagovat na místa s nejvyšším tlakem, jako jsou lopatky, ramena, boky a paty. Pro ty, kteří preferují spánek na zádech, je důležitá dobrá opora, takže tužší matrace je skvělým řešením – bedra se nezaboří a vy se probudíte svěží a bez bolesti. Pokud spíte hlavně na břiše, je pro vás vhodnější středně tuhá matrace.

Pro ty, kteří spí na boku, jsou lepší měkčí matrace, protože poskytují potřebnou úlevu v oblasti ramen a boků, čímž předchází nepříjemným bolestem. Pokud se však v noci často převalujete, může to signalizovat, že vaše současná matrace již nesplňuje vaše požadavky, proto byste měli zvážit její výměnu, která zlepší kvalitu spánku.

Při výběru hraje roli také váš věk

Věk může být jen číslo, ale v kontextu výběru matrace hraje důležitou roli, zvláště u nejmladších a nejstarších členů rodiny. U dětí do 15 let je klíčové zvolit správnou oporu pro růst jejich páteře. Přednost by měly dostat matrace s vyšší tuhostí. Senioři by měli hledat ideální rovnováhu – matrace by neměla být příliš tvrdá, aby nepůsobila bolesti kloubů, zároveň by neměla být moc měkká pro snadné vstávání. A co zbytek populace? Pro vás je hlavní orientovat se podle vlastního pohodlí a preferované polohy spánku.

Přidat komentář