Češi opět staví svépomocí. Vracíme se do doby socialismu?

Nenechte se zmást titulkem, do dob dávno minulých se zřejmě hned tak nevrátíme. Pozoruhodným trendem, který v pamětnících evokuje vzpomínky na minulý režim, je návrat ke stavbě domu svépomocí. Vlastními silami buduje domy stále více lidí, a to především z důvodu výrazné úspory. Bydlení na klíč je velmi drahé a kvalitu často nejsou schopny zajistit ani renomované firmy. Lidé se zároveň bojí, že je řemeslníci ošidí na materiálech a nedodrží technologické postupy. Proto berou stavebniny útokem a pouštějí se do stavby.

Statistiky hovoří jasně. V roce 2013 se pro stavbu svépomocí rozhodlo téměř pět tisíc lidí. Podle svých časových možností dohlíží na průběh stavby a provádí množství stavebních prací sami. Řemeslníky si zvou především na odbornější práce.

zednik

Každý rok vyroste v České republice kolem 12 tisíc nových rodinných domů, které byly vystavěny individuálně. Někteří dodavatelé stavebních materiálů uvádí, že tito zákazníci tvoří 30 – 40 %. Zavedené stavebniny jako např. pražské stavebniny HAMAX jim vždy kvalifikovaně poradí a doporučí vhodné materiály.

Levné stavebniny nabízí vše potřebné – zdící a izolační materiály, sadrokartonový program, stavební dřevo, dekorativní omítky a fasády, stavební pomůcky a nářadí.

stavebniny-hamax

Odborníci uznávají, že výstavba domu vlastními silami je časově náročná, ale na druhou stranu může obyvatelům ušetřit spoustu budoucích starostí, například v souvislosti s reklamacemi či opravami. Stavební firmy mají tendence zanedbávat detaily, které mohou mít zásadní vliv na funkčnost domu. A co se týče úspory, stavba svépomocí vyjde i o polovinu méně než s developerem. Levné stavebniny Hamax uvádí, že nízkoenergetický dům s rozlohou 200 metrů čtverečních lze postavit i za méně než 2,5 milionu korun…

Přidat komentář