Skleněné vánoční ozdoby: tradiční české řemeslo s moderním designem

Vánoce jsou časem radosti, pohody a krásy. A co by to byly za Vánoce bez ozdobeného stromečku? Mezi nejoblíbenější a nejtradičnější vánoční ozdoby patří skleněné koule, olivy, srdce, figurky, zvonky a špice. Tyto ozdoby jsou vyráběny ručně z foukaného skla a malovány různými barvami a dekory. Skleněné vánoční ozdoby mají v Čechách dlouhou historii a jsou ceněny po celém světě.

První skleněné ozdoby se v Evropě začaly vyrábět již v druhé polovině 19. století a vyvážely se do celého světa. Do dnešní doby zůstalo toto řemeslo zachováno zejména v Německu, Polsku a v Čechách. Nejvíce ozdob se prodá před Vánoci, ale příprava na adventní sezonu začíná skoro o rok dříve. Naši zkušení foukači a malíři pracují od ledna na trendových kolekcích a také na klasických tvarech, které známe od našich babiček. Když se k tomu přidají ozdoby na zakázku mají skláři plné ruce práce po celý rok.

Skleněné vánoční ozdoby jsou nejen krásné, ale také symbolické. Každý tvar a barva má svůj význam a přináší do domova určitou energii. Například koule symbolizují dokonalost a harmonii, olivy plodnost a hojnost, srdce lásku a štěstí, figurky ochranu a radost, zvonky radostný zvuk a oznámení novinek, špice naději a víru. Barvy také ovlivňují náladu a atmosféru. Například bílá je barvou čistoty a míru, zlatá bohatství a slunce, růžová romantiky a něhy, modrá klidu a důvěry, červená vášně a energie, stříbrná elegance a moudrosti, fialová spirituality a tajemství, zelená přírody a života, černá síly a autority, karamelová pohody a tepla, oranžová optimismu a radosti.

Skleněné vánoční ozdoby jsou také vynikajícím dárkem pro vaše blízké. Můžete jim vybrat ozdoby podle jejich osobnosti, vkusu nebo znamení zvěrokruhu. Nebo jim můžete darovat originální kolekci s určitým tématem nebo stylem.

Přidat komentář