Skandinávský styl bydlení – jak ho vykouzlit u vás doma?

Přemýšlíte, jak si jednoduše, funkčně, ale přitom stylově a kvalitně zařídit váš interiér? Pak se nechte inspirovat skandinávským stylem bydlení, který všechny zmíněné atributy do puntíku splňuje. Jak si z něj vzít inspiraci a vykouzlit si ho u vás doma?

Méně je více

Zapomeňte na přeplácanost. Naopak preferujte minimalismus a držte se hesla, že v jednoduchosti je krása. Platí to v případě bytových doplňků, materiálů i barev. Volte neutrální jemné odstíny, k dominantní bílé, která je pro tento styl typická, krásně ladí šedá a béžová. Výraznější barevné akcenty najdou své uplatnění jen na textiliích, polštářcích, potazích nebo závěsech. Jinak respektujte skandinávskou střízlivost, která se projevuje v jednoduchých liniích, oblých tvarech a minimálním zdobení.

Dřevo v hlavní roli

V chladných skandinávských zemích je teplo nedostatkovým zbožím, Seveřané se ho proto snaží dostat alespoň do svých domovů. A berou to opravdu od podlahy – doslova. Právě podlahová krytina totiž tvoří důležitou součást interiéru, umocní jeho vzhled a dodá mu na dynamičnosti. K tomuto stylu neodmyslitelně patří kvalitní dřevěné podlahy ve světlých barvách, které představují nadčasový prvek. Protože však nepatří zrovna k nejlevnějším, nahrazují se vinylovými podlahami, které jsou cenově dostupnější a krásně hřejivé. Širokou paletu dekorů nabízí také moderní PVC podlahy, které se snadno udržují. Dřevo se dále uplatňuje rovněž na nábytku nebo bytových doplňcích. S jejich množstvím to však nepřehánějte, ať prostor zbytečně nezatěžujete. Měl by zůstat vzdušný.

Budiž světlo

Vedle tepla si severské národy neužívají ani příliš světla, proto nepodceňují úlohu osvětlení. Vědí, že právě ono určuje celkové vyznění interiéru. Kromě centrálního svítidla tak nesmí chybět nástěnné a stojací kovové lampy a lampičky, jejichž intenzita se dá korigovat podle nálady za pomoci stmívače. Volí také romantičtější svíčky a lucerničky nebo v posledních letech čím dál oblíbenější barevné žárovky zavěšené na dlouhých řetězech, které sehrávají důležitou úlohu dekorační. Tak se nechte inspirovat, uvidíte, jak to oceníte hlavně v současných chladných měsících – nepřijde si na vás ani únava, ani špatná nálada!

Přidat komentář