Proč dát přednost dřevním briketám před mokrým dřevem

Studený vítr, teploty kolem nuly a občasné sněžení vytváří ty správné podmínky pro zapálení v krbu nebo krbových kamnech a usednutí do křesla se šálkem teplého čaje. Musíme ale mít čím topit.

Mokré je k ničemu

V létě se nám nechce myslet na zimní večery, připravovat zásoby dřeva a vymýšlet, jak je ochránit před deštěm. Užíváme si sluníčka a koupání a pořád si říkáme, že máme času dost. S příchodem zimy pak do krbu přikládáme dřevo, které nemělo čas pořádně vyschnout a zbytečně si tak přiděláváme problémy. Mokré dřevo špatně hoří a tím, jak se z něj odpařuje voda i hodně kouří. To zanáší kouřovod, což nás opět vystavuje dalším rizikům v budoucnu a nutným investicím do kominíka a čištění komínu. Není ale důvod vzdát se příjemné atmosféry u krbu, řešením jsou dřevěné brikety s vysokou výhřevností. Mají navíc i dlouhou výdrž a nemusíme tak často přikládat. Odpad z nich je minimální a protože se navíc jedná o ekologické palivo, můžeme popel využít i jako hnojivo pro rostliny.

Lisování do tvaru

Dřevěné brikety se vyrábí v podstatě z odpadu ve dřevařských závodech a pilách, k jejich výrobě se používají piliny a dřevní štěpky. Ty se v sušárnách usuší, aby obsahovaly průměrně jen 6 – 8 % vlhkosti, a poté se pod vysokým tlakem vylisují do tvaru válců nebo kvádrů bez použití pojiv nebo lepidel. Své využití najde i kůra, která se používá na noční brikety. Ty zajistí dobu hoření až 16 hodin, což postačí pro klidný spánek po celou noc bez nutnosti častého přikládání. Stejným způsobem, lisováním pod tlakem, se vyrábí dřevěné pelety vhodné do kotlů určených pro vytápění celého domu.

Dřevní brikety i pelety se dobře skladují, není nutné je nijak štípat ani řezat jako dřevo, mají dobrou výhřevnost a jejich použití je pohodlné. Jednoduše je přiložíte na žhavé uhlíky do krbu nebo krbových kamen a pak už si nemusíte s ničím dělat starosti.

Přidat komentář