Nemůžete se dočkat, až začne padat první sníh a až se okolí vašeho bydliště promění na scenérii, která jako by z oka vypadla obrázkům od Lady? Kéž by se to samé dalo říct i o vašem domu – ten dostane během zimy pořádně zabrat. Zatěžkávací zkouškou projde především střecha, která bude muset ustát mrazivé období plné sněhu a větrných poryvů.
Skutečnost, že si vaše střecha poradila s letními bouřkami a krupobitími, je sice příjemná, ale zima je mnohem náročnější. Každý zodpovědný majitel by měl svou střechu připravit na nejhorší, a to ještě dříve, než zima začne řádit. Jak na to?
Střechu si pořádně prohlédněte
Prvním krokem je vizuální prohlídka. Důkladně si střechu prohlédněte ze všech stran. Apelujeme především na majitele valbových střech, kteří by měli zbystřit u nároží a úžlabí. V těch se mohou nacházet vypadnuté řezané části tašek a těsnění. V případě starších staveb pak vypadnutá malta. Novým střechám pokládaným na sucho podobné problémy nehrozí.
Kritické jsou žlaby a svody okapů
Co se týče samotné přípravy střechy na zimu, týká se zejména kontroly okapů. K nejrizikovějším částem patří prorezlá místa, u nichž hrozí vznik děr. Těsnost svodů zkontrolujte při dešti – voda by neměla stékat po fasádě. Mimo to se ujistěte, že nehrozí problémy s odtékáním vody směrem od domu.
Pozor na deformaci při utahování šroubů u plechové střechy
Máte plechovou střechu, která není příliš kvalitní? Pak se připravte na zvýšené riziko poškození a v nejhorším případě i úplnou devastaci krytiny. K nejrizikovějším momentům patří období letních bouřek, nicméně ani zima není dvakrát přivětivá a může poškodit i kvalitnější plechové krytiny. Rozhodnete-li se pro dotažení šroubů, dejte si pozor na deformaci krytiny! Majitelům střech z pálených či betonových tašek nic podobného nehrozí – střechy jsou sice v případě potřeby pochozí, ale dotahování není nutné.
Spoustu dalších informací ohledně údržby střechy před zimou najdete na internetu.
Přidat komentář