Vyplatí se vám zateplení domu i bez dotací Zelená úsporám?

Co si počít, když faktura za teplo decimuje váš rozpočet? Rok co rok řešíte stejný problém a rozhodli jste se, že tomu učiníte přítrž. Jenomže vyplatí se uvažovat o zateplení i bez dotací v rámci programu Zelená úsporám?

Kolik peněz díky zateplení ušetříte?

Zdaleka nejvyšší částku za energie platí domácnosti, které používají k vytápění elektřinu. V rodinném domku běžných dispozic se může cena vytápění vyšplhat až na 50 000 Kč za rok. Díky zateplení srazíte částku na faktuře i na polovinu.

Dotační program Zelená úsporám byl ukončen 15. července 2015 a nyní mají možnost získání finančních prostředků pouze majitelé bytových domů. Přesto se vyplatí zvážit izolaci fasády či výměnu oken i bez státní injekce. Ušetříte spoustu peněz za teplo, zvýšíte celkový komfort bydlení a do několika let se investice vrátí.

Na tloušťce zateplení nešetřete

Zateplení se vyplatí především u starších objektů, jejichž vytápění je velmi nákladné. Ročně se vyšplhá až na několik desítek tisíc korun, protože staré zdivo nemá adekvátní tepelně-izolační vlastnosti. Ceny energií budou v příštích letech růst a podaří-li se vám bydlení zateplit co nejdříve, uděláte dobře.

Efektivita zateplení spočívá v tloušťce tepelné izolace, která by měla být cca 10-16 cm. Nesnažte se na materiálu ušetřit, neboť jeho cena tvoří cca čtvrtinu celkových nákladů – zbylá část připadá na práci. Zároveň to s izolací nepřežeňte, protože příliš silná vrstva způsobí, že dům nebude dýchat a začnou se tvořit plísně. Silnější izolace je doménou nízkoenergetických domů, které jsou vybaveny moderními technologiemi pro rekuperaci tepla.

Jaké materiály se k zateplení domu používají?

Co se týče materiálů, které se využívají pro zateplení, momentálně se nejvíce používá minerální vata a polystyren. Poměrně populární je i stříkaná a foukaná izolace, případně přírodní materiály. Každá z variant má své pro a proti a sami musíte zvážit, které řešení je ideální právě pro váš domov.

Přidat komentář