Není nad dřevěnou terasu. A co takhle trocha exotiky?

Pokud jste došli k závěru, že letos konečně postavíte terasu, o které básníte již několik let, směle do toho. Měli byste si ji dopřát, i kdybyste kvůli tomu měli oželet dovolenou. A to jednoduše proto, že získáte nový obytný prostor – budete v něm moct vegetovat téměř po celý rok, a to je mnohem více než týden či dva na dovolené. Představte si, jak si na čerstvém vzduchu čtete noviny a popíjíte voňavou kávu… Ale z jakého dřeva ji postavit? Vzhledem k rostoucí popularitě exotických dřevin vám představíme vlastnosti dvou vyhledávaných druhů.

Terasa z teakového dřeva

Teak snad ani není třeba sáhodlouze přestavovat, protože právě tato dřevina patří u českých zákazníků k nejoblíbenějším. Strom z čeledi hluchavkovitých má úzké, světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo (jeho povrch však na vzduchu tmavne na středně až tmavě hnědou).

Charakteristickými znaky teakového dřeva jsou převážně přímé vláknění a snadné opracovávání. Prkna se navzájem spojují přes předvrtané otvory. Jedná se o velmi trvanlivý materiál o hustotě ca. 610 – 690 kg/m3. Není-li dřevo ošetřeno, časem změní barvu na stříbrnošedou.

Terasa z bangkirai

Dřevina bangkirai není tak známá jako teak, ale rozhodně stojí za pozornost. Pro jádrové dřevo je v čerstvém stavu typická žlutohnědá až nazelenalá barva, většinou však tmavne v olivově hnědou. Prkna mívají různé odstíny, což je pro tuto dřevinu naprosto přirozené.

Bangkirai patří k nejodolnějším dřevinám a hravě odolá plísni i hmyzu. Je husté (ca. 850 – 1155 kg/m3), velmi tvrdé a obsahuje látky, díky kterým je jeho životnost mnohem delší než v případě většiny ostatních dřevin. Aby byla terasa funkční, musí být prkna položena na stabilním podkladu. Samozřejmostí je bezpodmínečné dodržení všech základních pravidel.

A kde prkna z teaku, bangkirai a dalších dřevin seženete? Například u specializovaného prodejce na shop.au-mex.cz.

Přidat komentář