Jak zařídit dětský pokojíček podle filozofie Montessori?

Koncept Marie Montessori pronikl nejen do školní výuky, ale také do principů pro zařizování prostorů pro naše nejmenší. Dětský pokoj zařízený podle filozofie této průkopnice v alternativní výchově dětí podněcuje děti k soběstačnosti a samostatnosti, které v tradičně zařízeném pokojíčku dosahují mnohem pomaleji. Na jakých principech spočívá tento přístup?

Matrace na zemi

V dětském pokoji podle Marie Montessori není dětská postel, eventuelně je velmi nízká. Dítě spí na matraci rovnou na zemi. Je schopné z ní kdykoliv vstát i se samo uložit, může se svobodně pohybovat a zvolit si čas, kdy chce odpočívat. Zároveň se jako rodiče nemusíte obávat, že by z postýlky vylezlo a pádem se zranilo.

Zrcadlo, pověz mi…

Do dětského pokoje ve stylu Montessori patří zrcadlo, ve kterém se škvrně dobře uvidí a bude si moci prohlédnout každou část svého těla, studovat detailně své pohyby a výrazy a nakrucovat se podle libosti. A to je přesně to, co přispívá k rozvoji jejich mozku a co malé děti ke svému vývoji potřebují. Stejně jako zrcadlo i dětský nábytek by měl být mrněti dobře dostupný a měl by odpovídat jeho velikosti. Vše by mělo být v takové výšce, aby na to mohl malý obyvatel pokoje dosáhnout. Vsaďte na židle, pohovky anebo stolky v miniaturní velikosti, které ale věrně kopírují běžné vybavení bytu. S množstvím věcí a hraček to nepřehánějte, vše by mělo být přehledné a snadno použitelné.

Nechte děti objevovat

Umístěte jim do pokojíčku co nejvíce různých materiálů. Můžete zvolit háčkovanou deku, ovčí kůži, podložky z pěny nebo korku, rozhodně vsaďte na co nejpestřejší škálu materiálů, které mohou vaši nejmenší objevovat a prozkoumávat. Nechtějte po nich, aby měly celý pokojíček neustále vzorně uklizený. Ponechte jim prostor pro vybití jejich kreativity. Do něj nainstalujte tabuli na kreslení s křídami, přidejte malířský stojan se štětci a barvami, miniaturní hudební nástroje, zkrátka vše, co podnítí dětskou fantazii a kreativitu.

Jak to vidí děti?

Dívejte se na pokoj dětskýma očima a dekorační prvky rozmísťujte do výšky, ze které na ně děti uvidí. Například obrázek zavěšený v klasické „dospělácké“ výšce malé děti nezaujme, pověsíte-li ho ale do výšky okolo 1 m, rázem z něj uděláte atraktivní prvek, který budou malí nezbedové obdivovat.

Přidat komentář