Čekají nás tuhé mrazy. Zazimujte si a zútulněte váš interiér

V posledních dnech Českou republiku konečně zasypal sníh i v nižších polohách, což signalizuje jediné. A to, že se tu konečně odehrává pořádná zima. Teploty každou noc klesají pod bod mrazu a dle předpovědí nás čekají studené týdny. Tato fáze zimy je ale pro mnoho lidí ta nejtěžší a nejvíce depresivní. Jaro je totiž stále v nedohlednu, zároveň je dávno po Vánocích a letos celé situaci nenahrává ani fakt, že je pandemie koronaviru v plném proudu. Již několik týdnů jsou totiž zavřené restaurace, bary, ale i sportovní a relaxační zařízení.

Kromě pobytu v přírodě a v práci nám tak mnoho činností mimo domov nezbývá, a proto bychom se měli co nejvíce snažit o to, abychom se doma cítili co nejlépe. Dopomůže nám k tomu i lehká úprava interiéru. Jaké dekorace patří mezi ty vůbec nejútulnější a jaké zateplí interiér alespoň na první pohled?

Bytové textilie

Jedním z nejvíce útulných prvků, který dovede místnost zútulnit, zateplit ale klidně i provzdušnit a opticky zvětšit, jsou nejrůznější textilie. Řeč je o záclonách, závěsech, kobercích, přehozech či dekoračních polštářkách. A přestože se fantazii meze nekladou, vždy je lepší ladit tyto textilie do podobných či stejných vzorů. Jste-li navíc zdatní se šicím strojem, nic vám nebrání si například ušít potahy na polštářky a závěsy ze stejné látky. A jakou látku za tímto účelem vybrat? Hlavním a rozhodujícím faktorem by měla být velikost interiéru a to, kolik přírodního světla vám do něj zvenku jde. Malé a tmavé byty si zaslouží světlé bary, od bílé přes champagne až po světle hnědou. Naopak byty velké a vzdušné klidně unesou i tmavé barvy, jako je modrá či červená. Samostatnou kapitolou jsou poté koberce či běhouny, které vždy vybírejte s ohledem na velikost a rozmístění nábytku v místnosti.

Dostatek teplého světla

Opticky místnost zateplí i dostatek teplého, tedy žlutého světla. Jak ale vybírat svítidla do jednotlivých místností? Vždy držte světla v podobném dekoru a berte v potaz i zbytek výzdoby. Například industriálním interiérům budou slušet světla kovová v barvě mědi či černé. V interiérech ve skandinávském stylu se zas budou krásně vyjímat světla dřevěná. Co je však také důležité, je následný výběr barvy žárovek. Zatímco chladná barva povzbuzuje k akci a zvyšuje koncentraci, teplá barva vybízí  k relaxaci, uklidňuje, uvolňuje a vytváří pohodovou atmosféru. Disponujete-li velkým prostorem, můžete pomocí světel místnost i opticky rozdělit. Kromě centrálních svítidel tak vybírejte i světla dodatečná. Mohou to být nástěnná světla s menším dosahem nebo lampičky, které byt samy o sobě zútulní. Pocitu útulnosti vám pomohou dosáhnout i obyčejné svíčky, které si navíc můžete doma zkusit vyrobit. Není to nic těžkého a budete k tomu potřebovat jen pár věcí, které najdete například na e-shopu prodejen pro kreativce Idea Creative.

Obrazy na stěnách

Dalším tipem, který s místností dovede vykouzlit zázraky, jsou obrazy. Ty by měly odrážet věci, lidi nebo činnosti, které se vám líbí a zároveň vám pomohou interiéru dát finální třešničku na dortu. Obraz vybírejte pečlivě nebo, jste-li zdatní v malování, si ho můžete i sami nakreslit. Zapřemýšlejte pak i nad rámováním, které nemusí být nutně jen černé, bílé či dřevěné. Ve vodách internetu například seženete staré rámy, které následně stačí jen obrousit a namalovat barvou dle vašeho gusta. Vybírejte však takovou barvu, která se nebude z daného materiálu odlupovat.

Přidat komentář