Jak vybrat kvalitní matraci pro zdravý spánek

Spánkem trávíme asi jednu třetinu života. Proto je důležité ležet na kvalitní matraci. Ta vám nejen dovoluje hluboký a pohodlný spánek, ale také zdravé držení těla. Zkrátka – matrace je jednou z nejdůležitějších věcí, které potřebujete, abyste se cítili dobře. Víte dobře, že když se nevyspíte dobře, projeví se to na vašem výkonu v průběhu celého dne. A proto je vhodné, nerozhodovat se u matrace podle ceny, ale podle jiných, důležitějších parametrů.

Materiál matrace

Pružinové matrace jsou jedny z nejznámějších, pomalu ale jistě už je nahrazují taštičkové matrace, kde je systém pružin uspořádán tak, že jsou samostatně zašité. Mohou tak reagovat na tvar vašeho těla, takže netlačí. Pěnové matrace jsou dnes již stálicí. Koupíte je za dobrou cenu a hodí se spíše pro ty, kteří upřednostňují měkké matrace. Luxusnější jsou latexové matrace, které jsou zatím největším luxusem, který si můžete ve světě matrací dopřát. Jsou dokonale prodyšné. Matrace z paměťové pěny jsou další možností, dokážou se přizpůsobit tvaru vašeho těla, jsou prodyšné, a navíc jsou elastické.

Tvrdost matrace

Dalším důležitým faktorem je tvrdost neboli tuhost matrace. Tu výrobci obvykle uvádějí, nicméně záleží na preferencích každého, na jakou matraci je zvyklí. Existují také matrace, které mají na každé straně tvrdost jinou, takže ji lze střídat. Mladí lidé obvykle volí tvrdší matrace. S tím, jak člověk stárne, mění se také preference – starší lidé mají radši měkčí matrace.

Speciální požadavky

Osoby s extrémní hmotností by se také měli dívat na údaj, který uvádí maximální zátěž. Alergici a citliví lidé mohou volit antibakteriální matrace a lůžkoviny. Taktéž je důležité to, na čem matrace bude ležet. Ideální jsou lamelové nebo laťkové rošty, které lépe umožňují cirkulaci vzduchu než podklady, které jsou celodeskové. Takové postele se ale naštěstí v dnešní době už nevyrábí.

Přidat komentář