Jak se starat o čalouněnou sedačku, aby vydržela déle jako nová?

Sedací souprava patří mezi věci, které si nepořizujeme nové každý měsíc a dokonce ani co půl roku. Pokud jste navíc do nové sedačky investovali nemalou částku, určitě nechcete, aby zanedlouho vypadala opotřebovaně. Pak vám přijdou vhod naše praktické tipy na téma jak se starat o čalouněnou sedačku.

Základem je prevence

Málokdo tuší, jak je důležité vhodné umístnění sedací soupravy. Od radiátorů zachovejte vzdálenost min. 20 cm, jinak by se teplo na čalounění rychle podepsalo. Textilu nesvědčí ani sluneční záření – bude-li to možné, umístěte sedačku tak, aby na ni nedopadaly sluneční paprsky. V opačném případě vybledne a ztratí původní barvu. Sedačku a podlahu ochráníte tak, že na nohy přilepíte ochranné nálepky.

Kultivované zacházení

Na sedacích soupravách to žije, co si budeme povídat. Patří k nejvyužívanějšímu zařízení vůbec, no a právě proto bychom si měli uvědomit, jak je důležité šetrné zacházení. Sedačky to s vahou našeho těla nemají jednoduché a my se nestačíme divit, když se pak vlivem naskakování souprava rozvrzá. Svůj podíl na destrukci čalounění mohou mít i klíče, hodinky, prstýnky a další předměty, které mohou při styku potrhat strukturu textilu. Nezapomeňte na to, že není vhodné stále posedávat na jednom a tom samém místě. Sedačky nejsou stavěné ani na sezení na opěrkách!

Pravidelná péče udělá své

Pokud jste doposud zanedbávali impregnaci, rychle svůj omyl napravte. Ideální je impregnace ještě před prvním použitím. Proceduru je vhodné zopakovat každý rok – ochráníte tak čalounění před nečistotami a zajistíte, aby nedocházelo k rychlému blednutí v důsledku slunečního záření. Krom impregnace sedačku pravidelně vysávejte, čímž ji zbavíte větších nečistot.

Jak čistit skvrny?

Sdílíte-li domácnost s malými dětmi nebo se zvířaty, pak vám impregnace ušetří spoustu práce – skvrny díky ní vyčistíte mnohem snadněji. Ještě lepším řešením jsou moderní omývatelné sedačky, ze který lze odstranit i inkoust nebo fixy. Tak či tak si při čištění většinou poradíte byť jen s houbičkou a čistou vodou, která barvu nasaje. Případně na skvrnu naneste mýdlo a opakujte, dokud se flek neztratí.

Přidat komentář