Hudba a její magická moc – co všechno dokáže?

Hudba provází člověka prakticky odnepaměti. Už v dobách našich dávných předků tvořila nedílnou součást jejich obřadů a oslav, nechyběla při narozeninách, na svatbách ani na pohřbech. Dobře věděli, jakým způsobem dovede ovlivňovat naši psychiku a celkové zdraví, a jak blahodárně na nás dokáže působit. Za pravdu jim můžeme dát stoprocentně i dnes, jak ostatně potvrzuje celá řada vědeckých studií.

Hudba a její vliv na zdraví

Jak je možné, že má hudbou takovou moc? Působí totiž v nejhlubších vrstvách našeho mozku, ve strukturách, které jsou zodpovědné za naše emoce. Je velmi podmanivá, a tak nás ovlivňuje opravdu silně a komplexně. Důležitou roli sehrává ovšem fakt, jak hudbu posloucháme, jestli tvoří jen nějakou zvukovou kulisu, nebo ji vnímáme aktivně. Pokud se na ni bedlivě soustředíme, může nám přinášet řadu léčebných efektů, třeba snižovat krevní tlak a hladinu stresového hormonu, bojovat proti depresím, ale také stimulovat náš mozek, zlepšovat výkonnost v práci, kreativitu, komunikační schopnosti i šikovnost.

Součást marketingové strategie

Muzika toho umí opravdu spoustu, hojně se proto využívá v mnoha oblastech, především v psychiatrii i pediatrii. Dovede pozvednout naši náladu, psychické rozpoložení, stabilizovat duševní rovnováhu, vrátit nás v čase do vzpomínek. Podle neurologických odborníků dokonce ovlivňuje naše chování. Toho šikovně využívají nebo spíš zneužívají obchodníci, kteří jsou díky ní schopni ovlivňovat své zákazníky a jejich emoce. Při příjemných pomalých písních, které navozují pohodovou atmosféru, si více prohlíží zboží v regálech a stráví tak v krámu víc času, instrumentální hudba zase budí dojem exkluzivity.

Žánry a charakter lidí

Lidé se dokonce prý dají rozdělit do několika skupin podle toho, jaké žánry poslouchají. Ti, kteří upřednostňují pomalé dojemné skladby se smutnými texty, mají vysoký stupeň empatie, milovníci klasiky jsou zase často introverti, ti, kteří preferují rock a punk patří mezi silné racionální bytosti, a fanoušci hip-hopu jsou pro změnu extrovertní a energičtí lidé, kteří se nebojí odvázat. Ať už se s tím ztotožňujete či nikoli, pravdou je, že bez hudby si život dokáže představit jen málokdo. Byl by příliš smutný a neúplný. Abyste vaše oblíbené písničky mohli poslouchat kdykoli a kdekoli bez ohledu na okolí, neměl by vám chybět kvalitní MP3 přehrávač. Trefou do černého bude 16 GB MP3/MP4 přehrávač MA-16G s barevným displejem od společnosti Orava. Na něm si můžete pouštět nejen své TOP skladby, ale i procházet fotky blízkých, zhlížet zábavná videa nebo naladit oblíbenou rozhlasovou stanici. Pro své kompaktní rozměry – váží jen 27 gramů – se vám vejde do batohu, kapsy kalhot nebo do kabelky. Vydrží až 7 hodin, takže s ním můžete vyrazit i na dlouhé cesty. Vaši hitparádu vám bez váhání a v perfektní kvalitě přehraje z vestavěné paměti nebo z vložené mikroSD karty. S tímhle parťákem vám tak smutno a ticho rozhodně nehrozí!

Přidat komentář