V současné době architekti proměňují tmavé podkrovní prostory na útulné, mnohdy až luxusní byty. Velice důležitými prvky takového bytu jsou střešní okna, přes která do interiéru proniká přirozené světlo. Při jejich výběru byste se měli zaměřit na velikost a materiál. V následujících řádcích se tedy podíváme na nabídku dnešního trhu.
Střešní okno zajistí v místnostech dostatek denního světla a čerstvý vzduch. Instaluje se do zkosené střechy, přičemž se z něj otevírá výhled na daleké okolí. U střešního okna byste se tedy měli zaměřit i na správné umístění. Přece jen, nikdo se nechce dívat na zeď sousední nemovitosti.
Na střešní okna se kladou vyšší nároky
V porovnání s klasickými okny jsou na střešní kladeny mnohem vyšší nároky. Zaměřit byste se měli na izolaci okenního rámu, jakost výrobního materiálu a praktičnost ovládání. Další neméně důležitou vlastností je zasklení. Střešní okna, jelikož jsou zkosená, musí být odolná vůči povětrnostním vlivům, jako jsou i kroupy. Instalují se na střechy se sklonem od 15 do 90 stupňů.
Jaké zvolit otevírání střešního okna?
Pro snadnou manipulaci se střešním oknem je nezbytné umístit ho do takové výšky, abyste na něj dosáhli. Zaměřte se v neposlední řadě na způsob otevírání, přičemž v nabídce jsou okna kyvná, výsuvně-kyvná a výklopně-kyvná. Sehnat se dají také varianty na dálkové ovládání, což znamená, že otevřete okno, i když sedíte zrovna na sedačce.
Zvolit dřevěnou, či plastovou alternativu?
V nabídce jsou plastová střešní okna a dřevěná střešní okna. U druhé zmíněné možnosti si vás podmaní unikátní design. Ovšem je nezbytné si uvědomit, že dřevo je náchylnější na vlhko a vodu. Plastová střešní okna jsou naopak vůči vlhkosti odolnější a na údržbu nenáročná. Nevyžadují nanášení ochranného laku, ani další speciální péči.
Přidat komentář