Strojírenské součástky se kontrolují pomocí kalibrů

Přesnost je ve strojírenství na prvním místě. Součástky by do sebe měly dokonale zapadat, aby výsledný stroj bezchybně fungoval. Při výrobě takových komponentů je tedy důležité nejen měřit všechno na začátku, ale i kontrolovat výsledek na konci procesu. Právě ke kontrole se používají kalibry, které nemají žádnou stupnici, ovšem disponují správnou a zmetkovou stranou.

Přestože kalibry na první pohled vypadají jako nástroje k měření, takovou funkci rozhodně nemají. Současný trh nabízí hned několik druhů kalibrů, jejichž princip je v podstatě podobný. Buď se nasazují na výrobek, nebo se do nich strčí. Pokud kalibr pasuje, pak je výrobek správný, v opačném případě se jedná o zmetek.

Jaké druhy kalibrů existují?

V první řadě se kalibry rozdělují na tři skupiny – na vnější rozměry (hřídele), vnitřní rozměry (díry) a ostatní. Stejně tak narazíte i na čísla, jako je kalibr M42×1,5. Ovšem k takovému označení se dostaneme o pár řádků níže.

Pro díry se používají válečkové kalibry, do nichž se kalibry prostě zasunou. Pro vnější rozměry jsou zase určené třmenové kalibry, s nimiž překontrolujete vnější průměr i délku. Ještě můžete narazit na tvarové kalibry vybroušené do specifického tvaru. Zapomenout nesmíme ještě na závitové kalibry, jako jsou třeba kalibry M42×1,5.

Kdo prodává kalibry?

Pokud tedy chcete zakoupit kalibry, případně i měřidla, podívejte se do pestrého produktového portfolia společnosti Michovský-TOOLS. Expeduje objednávky do 24 hodin, protože má všechny nabízené nástroje skladem. I když máte specifické požadavky, můžete se na tohoto specialistu obrátit, protože přistupuje ke svým klientům individuálně.

Michovský-TOOLS na tuzemském trhu působí více než dvacet let a za dobu své existence si vybudoval pevné postavení. Tak neváhejte a objednávejte.

Přidat komentář