Pečujte o svůj ratanový zahradní nábytek!

Každý, kdo touží po netuctovém vybavení na svoji zahradu i do domácnosti, se už jistě seznámil s ratanovým nábytkem. Tento exotický přírodní materiál je oblíbený díky své lehkosti a vzdušnosti, jeho umělá varianta ve formě polyratanu se navíc pyšní extrémní trvanlivostí a odolností i vůči povětrnostním vlivům. Jak si nejlépe užít každodenní pohodu s tímto luxusním materiálem?

Především je třeba o ratanový nábytek správně pečovat. Přestože je umělý ratan zahradní nábytek oblíbený pro svoji snadnou údržbu, určité zásady péče je třeba bezpodmínečně dodržovat. K ošetřování ratanu potřebujete pouze vlhký hadřík, případně vysavač. Použít můžete i sprchu, ale po osprchování nábytku je třeba ho nechat důkladně vyschnout na vzdušném místě. V případě většího znečištění aplikujte na nábytek trochu čpavku, který dokonale odmašťuje.

Jak na údržbu zahradního ratanového nábytku

  1. Nábytek z ratanu pravidelně vysávejte nástavcem v podobě vlasového kartáče, který pronikne až do hloubky výpletu.
  2. Pokud na svém vysavači takový nástavec nemáte, použijte k očištění nábytku měkký kartáč.
  3. Voda ratanu neuškodí, ale nenamáčejte lakované části nábytku. Ty pouze otírejte měkkým navlhčeným hadříkem. Ideální je studená voda s trochou běžného saponátu.

Starejte se správně i o nábytek z polyratanu

O zahradním nábytku z umělého ratanu neboli polyratanu se raduje, že je téměř nezničitelný. Navíc je od toho pravého přírodního ratanu skoro k nerozeznání. Polyratan se vyrábí z polyetylenu a je možné ho sehnat v mnoha barvách a dalších povrchových úpravách. Čištění zahradního nábytku z umělého ratanu je opravdu snadné – stačí opět měkký hadřík a voda. Při větším zanesení ho klidně propláchněte i silnějším proudem vody.

ratanovy-nabytek-2

Jak se získává přírodní ratan?
Pravý přírodní ratan se vyrábí ze vzdušných kořenů palmy s názvem Calamus ratan. Tyto kořeny se nasekané suší na slunci a poté se buď zpracovávají i s kůrou, nebo se dále loupou, ohýbají v páře, moří a lakují. Ratan je velice pružný a tvárný materiál. Po ohřátí je možné ho libovolně tvarovat, jakmile je ochlazen, pak naopak ztvrdne, zpevní se a již se nevrátí do původního tvaru.

Neopracovaný ratan se často používá pro výrobu nábytku na zahradu, protože pevná kůra ratan dobře chrání před povětrnostními vlivy, jako jsou slunce, vítr, déšť a mráz. Výborné vlastnosti tohoto materiálu uměli ocenit již staří Egypťané, Evropané se z něj mohou těšit až od 16. století.

Pokud již přemýšlíte o nákupu ratanového zahradního nábytku, určitě mějte na paměti, že lze společně s ratanovým nábytkem kombinovat i jiné zajímavé druhy zahradního nábytku. To samozřejmě závisí na Vašem vkusu či Vaší nekonečné fantazii tvořit umění na Vaší zahradě.

Přidat komentář