Přestěhovali jste se do nového bydlení a záhy zjistili, že zdejší mikroklima nemá daleko do deštného pralesa? Na stěnách se objevují mapy, prádlo nemůže uschnout a okna jsou neustále orosená – podobně to však nevypadá jen ve starších domech, pro které jsou problémy s vlhkostí typické, ale také v novostavbách. Ty si drží vlhkost do doby, než omítky, nátěry a malby pořádně proschnou. V praxi proces vysychání trvá rok až dva. Ale ať už jsou důvody vlhkosti vaší domácnosti jakékoliv, pravděpodobně je vyřešíte pořízením odvlhčovače.
Jaká je optimální vlhkost vzduchu v domácnosti?
Zda vlhkost ve vaší domácnosti odpovídá požadovaným hodnotám, vám prozradí vlhkoměr. Seženete ho za pár set korun, obvykle v kombinaci s pokojovým teploměrem. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 45 – 60 %. Vyšší vlhkost je živnou půdou pro plísně, ovšem příjemné není ani příliš suché prostředí.
Jak se vlhkosti zbavit?
Pokud jde o „přirozenou“ nadměrnou vlhkost v novostavbě, nezbývá, než se v prvním roce smířit s nutností intenzivnějšího topení. Mnohem efektivnější je však správné větrání. V zimě krátce a intenzivně, během léta třeba i neustále. Vlhkost vždy zaručeně vyžene průvan, ale bohužel jen na krátkou dobu. Podle odborníků pomáhá metoda „tepelných šoků“, která spočívá ve vytopení prostoru na vyšší teplotu a rychlém provětrání.
Samozřejmě byste neměli zbytečně vytvářet další vlhkost. Při vaření nezapomeňte odsávat páru přes digestoř, sprchujte se při puštěním odvětrávání a nesušte prádlo v místnosti, kde se začínají tvořit plísně.
Opravdu vám pomůže odvlhčovač?
Na závěr jsme si nechali to nejúčinnější řešení. Odvlhčovače jsou zařízení, která pohlcují vlhkost, ale také nepříjemný zápach. Na trhu je široké spektrum přístrojů v různých cenových relacích. Nejlevnější odvlhčovače jsou k dostání již za pár tisíc korun.
Díky vhodně zvolenému odvlhčovači můžete problémy s vlhkostí vzduchu vyřešit nadobro již za pár dní. S výběrem vám pomohou odborníci ze specializovaného e-shopu ventilatory-shop.cz.
Přidat komentář