Má u vás doma smysl fotovoltaika? A funguje i v zimě?

V zimě v našich podmínkách sluníčko svítí znatelně méně než v létě. Spousta lidí se tedy bojí, že jim budou fotovoltaické panely několik měsíců k ničemu. Tak zlá situace rozhodně není, na druhou stranu fotovoltaické panely nespasí každou domácnost.

Energie zdražují a lidé přemýšlejí, kde ušetřit. Kupují úspornější svítidla, perou v hodinách, kdy jim domů jde levný tarif elektřiny, mění okna a zateplují. Tím byste podle odborníků měli začít.

Před fotovoltaikou aplikujte méně náročné domácí úpravy

Odborníci se shodují na tom, že než nainstalujete fotovoltaiku, měli byste investovat do dobrého zateplení domu, vyměnit okna a celkově minimalizovat úniky tepla. Nakupte úsporné světelné zdroje a proveďte tyto zdánlivě minoritní úpravy. Pak má smysl přemýšlet o fotovoltaice.

Šetříte většinu roku

Není pravda, že by fotovoltaika přes zimu vůbec nefungovala. I když je zataženo, skrze mraky stále proniká sluneční záření (tzv. rozptýlené světlo), takže nějakou elektřinu si vyrobíte. Panelům navíc zima vyhovuje, v horkých létech klesá jejich účinnost kvůli vysokým teplotám, v zimě se tohle neděje.

Přes to všechno si vyrobíte méně energie než v létě, to je jednoznačné. Vždy záleží na konkrétní instalaci, nicméně uvádí se, že v listopadu, prosinci a lednu příliš šetřit nebudete. V únoru už bývá slunečněji, takže si více elektřiny vyrobíte. Když se na věc podíváte globálně, ročně snížíte svou spotřebu elektřiny odebírané ze sítě zhruba o 40 %.

Na většině území ČR není nutné se bát sněhu

Panely mají hladký povrch a v kombinaci se vhodným sklonem obvykle zajistí, že po nich vločky sklouzávají dolů. Navíc jsou tmavé, takže když trochu zasvítí, sníh na nich se rozpustí. Složitější situace je jen v horských oblastech či na Vysočině. Tam je třeba instalaci přizpůsobit možné sněhové pokrývce. Když sníh či led panely kompletně překryje, zvažte, zda máte dostatečné nářadí a nástroje na jeho bezpečnou likvidaci. Lézt po střeše není zrovna bezpečné. Je možné zavolat si odborníky nebo se prostě smířit s tím, že pár dnů počkáte, než se rozsvítí a sníh trochu roztaje.

Přidat komentář