Jakými pravidly se řídit při použití vodního filtru ve filtrační konvici?

Mnoho uživatelů, kteří si doma filtrují kohoutkovou vodu a odstraňují tak z ní nežádoucí příměsi, si čas od času položí otázku, jak se starat o konvici i filtr, aby obojí fungovalo co nejspolehlivěji a vydrželo co nejdéle. S tím souvisí i úkony, kterým je dobré se při každodenním používáním filtru vyvarovat. Které to jsou? A co zkracuje životnost filtrační patrony na vodu?

Do filtrační konvice patří pouze kohoutková voda

Domácí filtry pro filtraci vody nejsou vhodné pro přípravu pitné vody z hygienicky nekontrolovaných zdrojů, například z lesních potůčků či řek. Voda vhodná do filtračních konvic je voda, která vám teče z kohoutku, upravená ve vodárně. V neupravené vodě z přírodních zdrojů se mohou vyskytovat látky, s nimiž si filtrační patrony neporadí, a proto je i v přefiltrované vodě dostanete do těla. A to samozřejmě nechcete. Zrovna tak byste si měli dát pozor na včasnou výměnu filtrační patrony, která se časem zanáší a neposkytuje tak dokonalou ochranu před nežádoucími příměsi rozpuštěnými ve vodě. Doporučený interval pro výměnu filtru ve filtrační konvici je asi 1 měsíc. Vzhledem k tomu, že filtr je zanášen zejména rozpuštěnými solnými sloučeninami, které zároveň způsobují vyšší tvrdost vody, je doporučeno v oblastech s velmi tvrdou vodouměnit filtr častěji. Vhodný interval pro výměnu filtru odpovídající tvrdosti právě vaší vody zjistíte na základě zkušenosti.

Musí být filtrační patrona vždy ponořená ve vodě?

V případě starších typů filtrů bylo pravidlem, že pro správnou funkci filtrační konvice musela být filtrační patrona v přímém kontaktu s vodou. To ale dnes již neplatí, inovované vodní filtry Brita Maxtra Plus Performance a Brita Maxtra Hard již dokážou fungovat i bez této podmínky. Moderní filtrační směsi v patronách Brita jsou nyní schopny bezvadné funkce ať již je substrát udržován vlhký anebo suchý. Množství vody ve filtrační konvici tak nemusíte vůbec hlídat. Co byste ale ohlídat měli, aby vodní filtr nestál delší dobu na přímém slunečním světle, případně místě s vyšší teplotou. Jestliže aktuální množství přefiltrované vody ihned nespotřebujete, vložte jej i s konvicí do lednice. Zároveň byste měli stejně jako každé jiné kuchyňské náčiní udržovat filtrační konvici čistou a pravidelně ji omývat. Soustřeďte se zejména na nálevku. Samozřejmostí by se mělo stát vymytí nálevky horkou vodou při každé výměně filtrační patrony, to znamená alespoň jedenkrát za měsíc.

Přidat komentář