Jak vybrat správné LED osvětlení pro váš domov?

Správně zvolené osvětlení v domácnosti zlepšuje kvalitu života, vytváří příjemnou atmosféru pro pohodu, relaxaci a práci. Domácí LED svítidla jsou jednou z nejvhodnějších, nejmodernějších a nejúspornějších možností osvětlení interiéru.

Zařízení a vlastnosti diod

Technologie LED byla vyvinuta již v roce 1962, ale teprve nedávno se začala aktivně používat. LED pochází z anglického light-emitting diode, což znamená “dioda vyzařující světlo”. Existuje mnoho typů LED, a přestože se liší svou strukturou, jádrem každé z nich je vždy polovodičový čip. Ten mění elektrickou energii na světlo.

Čip je obvykle vyroben z krystalů na bázi křemíku s různými přísadami. V LED se tento krystal skládá ze dvou vrstev, z nichž jedna se nazývá “p” a druhá “n”. Ve vrstvě “n” je mnoho elektronů a ve vrstvě “p” je mnoho děr. Pokud je k takovému krystalu připojen proud, elektrony z vrstvy “n” začnou přeskakovat do děr z vrstvy “p”. Při tomto skoku mají značný přebytek energie, kterou “vyvrhnou” ven v podobě světla.

Jak si vybrat LED svítidlo do domácnosti?

LED žárovky se dělí na několik typů:

 • Ve vzhledu
 • Design
 • Produktivita
 • Technologie montáže

Rozlišují se také podle úhlu dopadu světla, jeho barvy a charakteristiky světelného toku. Všechny tyto charakteristiky jsou důležité a my se budeme zabývat každou z nich zvlášť. Je třeba poznamenat, že otázka: “Které LED žárovky jsou lepší?” nemá jednoznačnou odpověď. Je třeba se podívat na místo instalace, účel a plochu místnosti, designový styl a preference v oblasti osvětlení. Pokud například chcete instalovat světla do svého pokoje. Pak byste měli vybrat 4 stopy led trubicového světla, které se dokonale hodí k dostupnému prostoru.

Výkon

Výkon a jas LED žárovek jsou neoddělitelné a vzájemně závislé ukazatele. Pro lidi je často důležité, aby zakoupená LED svítidla měla stejný jas jako tradiční žárovka. Jas je definován jako hodnota vyzařovaného světelného paprsku a měří se v lumenech. Informace o ní lze nalézt na obalu LED světel.

Jak vybrat LED žárovku z hlediska výkonu pomocí poměru ukazatelů žárovek a LED žárovek:

 • 15 W – 136 lm
 • 25 W – 249 lm
 • 40 W – 470 lm
 • 60 W – 806 lm
 • 75 W – 1,055 lm
 • 100 W – 1,521 lm
 • 150 W – 2452 lm
 • 200 W – 3452 lm

Charakteristiky světelného toku

Určitá barva vzniká v závislosti na typu materiálu, z něhož jsou vyrobeny krystaly čipu LED, a na vzdálenosti, kterou elektrony mezi vrstvami přeskakují. Bílé světlo může být teplé nebo studené. LED dioda svítí pouze jednou konkrétní barvou, a proto působí tak sytě, sytě a prostě příjemně. Barvy jsou na obalu označeny symbolem RG LED.

ED diody DIP jsou nejoblíbenějším typem LED diod, zejména díky své nízké ceně. Úroveň osvětlení světla s DIP-diodami bude tím vyšší, čím více jich bude nainstalováno. Jedno světlo LED může obsahovat až 80 DIP-diod a nejvýkonnější světla mohou mít výkon 3-4 W. Pokud si chcete pořídit LED světla, pak navštivte stránky www.lepro.com, kde najdete dokonalé osvětlení.

LED SMD se používají pro povrchovou montáž. Mají lepší světelné parametry a vyšší účinnost než diody DIP. Jsou menší, čtvercového nebo obdélníkového tvaru.

Barevné spektrum a teplota záře

Pro definici barvy se používá termín barevná teplota – vyjadřuje se v Kelvinech na stupnici od 1000 K do 10 000 K, kde 1000 K je červená a 10 000 K je modrá.

V LED žárovkách můžete získat světlo o různých teplotách barev:

Teplá bílá (cca 27000-3200K)
studená bílá (přibližně 6000K)
neutrální bílá (asi 4000-4500K)

LED osvětlení ve formě pásků se vyrábí také s barevným zářením – červeným, modrým, zeleným.

Čím více Kelvinů, tím jasnější světlo. Rozsah přirozenosti je tedy 4000-4500, denního světla 6000-6500, ale tato studená barevná varianta se nepoužívá v obytných prostorách, ale je velmi žádaná na operačních sálech. Světla pro bydlení nemohou mít vyšší hodnotu než 4800K.

Hodnota indexu zobrazení barev

Index propustnosti určuje, jak přirozeně si předměty v místnosti zachovají svou přirozenou barvu, když jsou vystaveny světlu lampy. V ideálním případě by umělé osvětlení bytu nemělo vůbec zkreslovat barvy nábytku a tapet. Referenční hodnotou je sluneční světlo, jeho index podání barev neboli CRI je 100. Maximální dosažitelné hodnoty 97 dosáhnete při použití LED žárovek s CRI. Přijatelný – ne méně než 80. Cokoli pod – vše šedé nebo jako v nočním klubu.

Závislost úhlu rozptylu na tvaru světla

Domácí LED svítidla se dodávají v různých tvarech světla. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Klasická hruška a její varianty- úhel rozptylu 270̊.
 • Svíčka
 • Elipsa
 • Tuba
 • Reflektor

Čím je světlo vypouklejší, tím větší je úhel rozptylu. Čím je složitější, tím zajímavější jsou světelné efekty. LED žárovky vyzařují v závislosti na typu rozptýlený nebo zaostřený světelný paprsek. Obal obsahuje informace o úhlu rozptylu (15, 30, 60, 270 stupňů).

 

 

Přidat komentář