Jak vybrat jídelní stůl, aby byly společné chvíle u něj nezapomenutelné?

Každý nákup je tak trochu o kompromisech. V případě jídelního stolu vás bude limitovat prostor a počet osob, které se u něj budou scházet. Přílišná skromnost však není vždy na místě. Podle odborníků by měl být alespoň trochu rozměrově naddimenzovaný.

Do čtyřčlenné domácnosti je vhodný jídelní stůl pro šest osob. Poskytne členům spoustu prostoru i na věci, jako jsou čajová konvice nebo váza s květinami. A když dorazí návštěva, vždy se pro ni najde místo.

Současné trendy velí tzv. open space. Tedy propojení jídelny s obvývacím pokojem. Bohužel ne každý má tu možnost, a proto se spousta jídelních stolů krčí někde v koutě.

Tvar, rozměry a materiály

Kulaté jídelní stoly jsou náročnější na prostor, ale nikoho neupřednostňují. Obecně se průměr 100 cm doporučuje 3 – 4 osobám. Pro 6 osob je vhodný průměr kolem 125 cm. Kulatá deska nejvíce vynikne ve velké místnosti čtvercového půdorysu.

Nejprodávanější jsou však obdélníkové stoly. Čtyři lidé se pohodlně usadí u stolu o velikosti hran 80 a 140 cm. Optimální velikost pro 6 osob je délka kolem 175 cm.

jidelni-setik

Prostorově nejúspornější je čtvercový jídelní stůl. Dvě osoby obývající garsonku si vystačí s rozměrem kolem 80×80 cm.

Co se týče materiálů, v tomto směru jde čistě o osobní preference, vkus a finance. K vyhledávaným patří dýhované a masivní dřevo, v moderních interiérech nachází uplatnění kombinace kovu a skla.

Bez židlí to nejde aneb na něčem se sedět musí

Stůl a židle lze zakoupit samostatně, nebo společně jako jídelní sety. Naprosto nežádoucí je jakýkoliv diskomfort v podobě tlačení spodní desky apod. Zároveň je vhodné vybírat s ohledem na dispozice jídelny. Do větších prostorů se hodí masivnější jídelní židle s vyšším opěrákem měkkým čalouněním, do menší místnosti pak spíše subtilnější sedací nábytek.

Svou jídelnu kompletně vybavíte u specializovaného prodejce nabytek-elegance.cz. V e-shopu najdete stylové jídelní stoly, židle i sety v klasickém i moderním minimalistickém provedení.

Přidat komentář