Jak šetřit s vodou na zahradě? Tipy, které vám šetří tisíce korun ročně

Pokud je vám smutno při pohledu na účty za energie, ale udělali jste vše pro to, abyste energetickou spotřebu domácnosti snížili, zaměřte se nyní na vodu. Vodné a stočné sice není tak drastická položka jako elektřina či plyn, ale pokud se vám podaří minimalizovat množství spotřebované vody, získáte k dobru další tisíce ročně. Následující tipy jsou univerzální, použít je může každý.

​Investujte do retenční nádrže

Retenční nádrž neboli nádrž na dešťovou vodu vás vyjde zhruba na dvacet tisíc korun, ale pokud si na ni vyřídíte dotaci, investice se do cca 4 let vrátí. Nashromážděnou dešťovku využijete na zálivku, čištění auta a spoustu dalších činností. V případě oddělených rozvodů ji můžete přivést i do domu.

​Preferujte stromy a rostliny odolné vůči suchu

Mnoho krásných stromů a rostlin prospívá i bez zavlažování. Když se budete rozhodovat, které druhy vysadit, snažte se je vybírat i na základě náročnosti na vodu.

​Kolem stromů a rostlin položte vrstvu mulče

Mulč zpomaluje odpařování vlhkosti. Dejte si tu práci a využívejte prověřenou permakuluturní techniku, díky které se nutnost zálivky výrazně sníží.

​K čištění příjezdových cest, chodníků a schodů používejte koště

Používáním hadice se plýtvá stovkami a stovkami litrů vody. Většinou přitom stačí plochu zamést koštětem.

​Nepoužívejte hadici při mytí auta

Čistěte auto vodou z kbelíku a hadici či wapku používejte pouze k opláchnutí. Opět ušetříte stovky litrů vody.

​Řekněte dětem, aby si nehrály s hadicí a postřikovači

Děti si v horkém dni rády hrají pod hadicí nebo postřikovačem. Je to zábavné a osvěžující, bohužel však také zbytečné – jde o nesmírné plýtvání drahocennou vodou, a proto byste ji měli navrhnout nějakou alternativu – třeba koupel v chladnější vodě.

​Pravidelně kontrolujte těsnost potrubí, hadicových kohoutků a spojek

Netěsnosti mimo dům je snazší ignorovat, protože u nich nehrozí, že zaneřádí podlahu. Ve skutečnosti však mohou být ještě ztrátovější než úniky vody uvnitř – zejména tehdy, když se vyskytují na hlavním vodovodním potrubí. Dejte si proto tu práci a čas od času stav potrubí a všech jeho součástí prověřte.

Přidat komentář