Jak prát záclony a závěsy aneb Udržujte bytové textilie čisté a voňavé!

Pravidelná údržba domácnosti by neměla spočívat jen v luxování koberců či vytírání podlahy a stírání nečistot z nábytku – nezapomínejte ani na záclony a závěsy, které si oprávněně vysloužily přezdívku „lapače prachu“. A samozřejmě nejde jen o prach – kdo má děti, moc dobře ví, že se na bytových textiliích objevují fleky všeho druhu. Budete-li se o ně náležitě starat, odmění se vám trvale pěkným vzhledem.

Jak prát záclony?

Záclony se obvykle vyrábí ze 100% polyesteru, což znamená jediné – obavy z náročné údržby nejsou na místě. Přesto byste si měli zafixovat několik důležitých poznatků:

Budete-li záclony prát ručně, minimalizujete riziko případného poškození.

V případě praní v pračce perte v rámci programu pro jemné prádlo s teplotou 30 °C. Dejte je poskládané do pytlíku nebo prací síťky, který zabrání případnému zachycení k bubnu.

Bílé záclony můžete vyprat ve speciálním pracím prostředku, který je zbaví zašedlé patiny a náležitě rozzáří. Barevné vyperte v prostředku pro barevné prádlo. Aviváž a změkčovadla nejsou vhodné – mohly by narušit strukturu.

Po vyprání záclony vytáhněte z pračky, jinak se pomačkají. Žehlit je nemusíte, vyrovnají se po pověšení na okna.

Jak prát závěsy?

Složité není ani praní závěsů. I ty se obvykle vyrábí ze 100% polyesteru a mohou se prát v automatické pračce. Vždy se řiďte uvedenými pracími symboly, v případě jejich absence perte na 30 40 °C – opět v programu na jemné prádlo. Do bubnu je vložte poskládané v pracím pytlíku. Vyhněte se odstřeďování na vysoké otáčky.

Po vyprání závěsy vyžehlete na střední teplotu. Do sušičky je raději nedávejte.

Pokud máte pocit, že vaše záclony či závěsy neodpovídají moderním trendům, poohlédněte se po nových u specializovaného prodejce Dante.cz. V nabídce najdete i další bytové textilie včetně kvalitního povlečení.

Přidat komentář