Bazén

Jak odzimovat bazén a připravit ho na koupací sezónu?

Čas letí jako voda a ta bazénová se brzy opět zahřeje na teplotu, která je jako stvořená k radovánkám s celou rodinou. Ale než se převléknete do plavek a zahájíte koupací sezónu, vrhněte se na odzimování bazénu. Že jste to ještě nikdy dříve nedělali a netušíte, jaké úkony vás čekají a neminou? Nemějte strach, nejde o nic, co byste nezvládli levou zadní.

V prvé řadě musíte odstranit veškeré vodní, mechanické a rostlinné nečistoty. Důkladným vyčištěním musí projít dno, stěny i bezprostřední okolí bazénu. Až poté můžete doplnit vodu, aby sahala cca 10 cm pod okraj.

Zprovoznění filtrace – bazénového příslušenství číslo jedna

Následuje zprovoznění filtrační jednotky, která představuje klíčové bazénové příslušenství. Bez ní by voda příliš dlouho čistá nevydržela – zajišťuje mechanické odsávání nečistot ze dna bazénu. Až ji osadíte, prověřte správné uzemnění a proudový chránič.

Filtrační jednotka vám proces čištění usnadní, nicméně zvažte, zda není rychlejší odsátí nečistot pomocí bazénového vysavače. Bude se vám hodit především v případě silnějšího znečištění. Vyhnete se díky němu opakovanému propírání písku.

Úprava vody pomocí chemických přípravků

Po doplnění vody upravte její pH tzv. chlor šokem. Chlorová chemie způsobuje okamžité navýšení aktivního chloru, čímž vodu zbavuje organických nečistot a zárodků bakterií. Po přidání přípravku nechte filtraci v nepřetržitém provozu po dobu 2-3 dní. V případě, že je voda bohatá na železo či mangan, může mít po přidání chlor šoku hnědý nebo zelený nádech.

Zhruba za týden upravte hodnoty pH (optimum je 7,2–7,6) a chloru tak, aby byl bazén připraven k běžnému provozu. Kvalitu vody udržujte pomocí šetrných tablet.

Pokud se vám z nějakého důvodu bazénovou vodu nepodaří vyčistit nebo upravit na požadované hodnoty, přizvěte si na pomoc specialistu, který provede přesnou diagnostiku a určí příčinu problému.

Přidat komentář