Domácí pracovna, posilovna i trucovna: Češi během pandemie předělávají bydlení!

Dopad pandemie koronaviru na náš každodenní život snad ani nemá cenu rozebírat. Změny a veletoče zažíváme takřka neustále již déle než rok. Velmi dlouho jsme se nepodívali do míst, která jsme považovaly za samozřejmé. Uzavřely se restaurace a hospůdky, do fitness center koukáme jen skrz výlohy a z kanceláří jsme se přesunul do home office. To je samozřejmě jen základní výčet toho, na co jsme si museli prakticky ze dne na den zvyknout. Na druhou stranu nás situace donutila ke kreativním úpravám bydlení. Jaké nejčastější transformace zažívají české domácnosti?

Domácí pracovna pro efektivní home office

Před pandemií byla home office výsadou poměrně malé části pracovníků. Koronavirus pořádně zamíchal kartami a přiměl firmy k něčemu, co by jim jinak zřejmě trvalo ještě několik let. Do domácího prostředí se přesunul téměř každý, kdo takovou možnost měl. Trend sice pozvolna uvadá a spousta zaměstnanců se dobrovolně vrací do kanceláře – ale obvykle jen proto, že nedokázali vytvořit dostatečně komfortní, ergonomické a motivační prostředí.

Pokud vás zařizování domácí pracovny teprve čeká, případně již z domova pracujete, ale pociťujete pokles efektivity, zaměřte se na nejdůležitější aspekty home office: při práci potřebujete absolutní klid a zároveň plnohodnotné (funkční) zázemí.

Jak vytvořit domácí pracovnu snadno a rychle?

Prvním krokem je vyhrazení vhodného místa. V tomto směru jsou ve velké výhodě obyvatele větších domácností. Pokud si máte možnost zabrat celou místnost – udělejte to! Zařizování většího prostoru je finančně náročnější, ale na druhou stranu vede ke skvělému výsledku. Vytvoříte-li si pracovní koutek někde v ústraní, vyjde vás levněji, avšak nezískáte plnohodnotnou kancelář jako v případě pracovny.

Co se týče konkrétních úprav, vždy samozřejmě záleží na individuálních požadavcích. Tedy na účelu využití pracovny. V rámci běžné kancelářské činnosti je středobodem domácí pracovny dostatečně velký kancelářský stůl. A určitě nešetřete na kancelářském křesle – naopak neváhejte investovat větší částku do modelu, který vám poskytne adekvátní pohodlí při práci. Zbytek na na vás – pravděpodobně se neobejdete bez základního nábytku, jež pojme např. šanony s dokumenty a pracovní pomůcky.

Určitě nezapomeňte ani ani na doplňky a dekorace. Internet je plný inspirace, která vás motivuje k vytvoření krásného pracovního prostředí. Vyzkoušejte třeba Pinterest nebo jinou sociální síť, kde lidé sdílí fotografie vydařených úprav interiéru.

Udržujte si kondici ve vlastní posilovně

Kromě domácích pracoven zažívají boom také domácí posilovny. Zařizování je opět podmíněno velikostí prostoru, který si na fitko můžete vyhradit – a samozřejmě i volnými finančními prostředky.

Výhody domácí posilovny jsou zjevné. Preferujete-li cvičení v soukromí, bez zvědavých pohledů a popichování dalších lidí, bude se vám změna zamlouvat. Navíc ušetříte spoustu drahocenného času a z dlouhodobého hlediska i peníze – schválně si spočítejte, na kolik vás v minulých letech vyšly permanentky a soukromé lekce. A ještě něco – doma udržíte vysoký hygienický standard na takové úrovni, jaká vám vyhovuje; nebudete se muset spoléhat na svědomitý přístup fitness centra.

Zdaleka nejlevnější je cvičení s vlastní vahou. Nemáte-li doma k dispozici prakticky žádný prostor navíc, který byste mohli obětovat pro cvičební stroje, nic jiného vám ani nezbude. Ale nemusíte zoufat, i tato forma posilování přináší velmi zajímavé výsledky.

Jakmile vám cvičení s vlastní vahou přestane stačit, pořiďte si např. základní činkovou sadu, posilovací hrazdu či bradla, polohovací posilovací lavici nebo sadu litinových kettlebellů. No a v případě silné motivace a většího rozpočtu můžete investovat do základní posilovací věže nebo jiného stroje.

Faktem je, že i doma můžete plnohodnotně cvičit a udržet svou kondici ve špičkové formě. Způsobů je celá řada a určitě není od věci zapátrat na internetu. Odborníci na dané téma pravidelně publikují informačně hodnotné články a vlogy – inspirujte se a pusťte se do toho.

Trucovna Aneb když si pánové hrají

Friedrich Nietzsche řekl, že „v každém pravém muži je skryto dítě“. Ale kde si mají pánové hrát, když jsou všechna místa k tomu určená zavřená? I český Honza si může po vzoru amerického Johna vytvořit vlastní „trucovnu“ – tedy místo jako stvořené k relaxaci i zábavě.

Co je to tedy trucovna? Odpočinková místnost plná věcí, které muži milují. Jak si ji navrhnete, záleží pouze na vás (a ano – opět i na vašich finančních možnostech). Pravověrný geek si svou trucovnu vybaví nejnovějším PlayStationem a dalšími technologickými vychytávkami, sportovní fanda zase televizorem s obří úhlopříčkou. A pak jsou zde klasické záležitosti, jimiž nepohrdne téměř žádný zástupce mužského pokolení: kulečníkový stůl, stolní fotbálek nebo třeba šipky.

Podstatné je, abyste se v trucovně cítili uvolněně a měli v ní vše, co potřebujete k dokonalému odpočinku. Místnost určenou „pouze pro pány“ mohou samozřejmě využívat i ženy. I ty si rády hrají a potřebují „vypnout“. Jestli jsou partneři takříkajíc na jedné vlně, není co řešit.

Kde vzít na přestavbu bydlení peníze?

Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná, ale chuť na rekonstrukci silnější než kdy dřív. Co s tím? Řešením může být vhodně zvolený úvěr na bydlení. Dobře si spočítejte, zda vám pravidelné splátky nenabourají osobní finance a poohlédněte se po výhodném produktu.

Rozumnou volbou může být například půjčka na rekonstrukci od Modré pyramidy. Rychloúvěr ve výši až 800 tis. Kč bez nutnosti zastavovat nemovitost nebo shánět ručitele můžete splácet i 20 let a vyřídíte ho s minimem dokladů.

Přidat komentář