Jsou lepší skleněné, nebo polykarbonátové skleníky? Obecně je polykarbonát mnohem lepší než sklo, ale v praxi záleží na kvalitě konkrétního výrobku. V případě levných skleníků z neznačkových polykarbonátů hrozí zežloutnutí, zkřehnutí a velmi rychlé opotřebení. Nové zasklení je velmi drahé – a přitom stačilo investovat do kvalitního výrobku, který vydrží jako nový mnohonásobně delší dobu. Na dané téma jsme se zeptali odborníků z české firmy Korbel, která má s výrobou skleníků z dutinkového polykarbonátu letité zkušenosti. Výrobce vyrábí a montuje skleníky přes 20 let a k dnešnímu dni realizoval téměř 4 000 konstrukcí.
Zeptali jsme se, podle čeho bezpečně poznat nekvalitní skleník. Pomineme-li podezřele nízkou cenu, pak k hlavním aspektům patří nepravidelná struktura polykarbonátových desek, což lze zjistit pouhým okem. Kvalitní polykarbonát s UV filtrem má černý nebo velmi tmavě modrý řez. Světle modrý řez značí, že jde o levný a nepříliš kvalitní materiál bez UV filtr nebo s příměsí plastu. K dalším indikátorům mrzké kvality patří podivné krupičky, které vznikají v důsledku použitá recyklovaného polykarbonátu nebo ne zcela roztavených zbytků.
Největším producentem levných a nekvalitních skleníků z polykarbonátu je Asie. Výrobky identifikujete tak, že na nich nenajdete údaje o výrobci. Výrobní společnosti, které si za kvalitou svých výrobků stojí, se neváhají „podepsat“. Zajímavý článek na dané téma najdete zde.
Kvalitní polykarbonátové skleníky poznáte podle podle technických údajů. Polykarbonát by měl být odolný až do teplot v rozmezí 100 – 120 °C (skleníky Korbel odolají teplotám od -40 do +120 °C), vydržet i tvrdé nárazy (např. při krupobití) a v neposlední řadě mít vysokou propustnost světla. Podstatná je i nízká hmotnost a snadná montáž. V tomto ohledu skleníky Korbel vynikají, protože váží cca 40 kg (2,5 x 4 m) a nepotřebují pevný betonový základ.
Chcete-li se o kvalitních sklenících poctivé české výroby dozvědět více, pokračujte na www.firmakorbel.cz.
Přidat komentář