Nespoléhejte se na to, že se vašemu obydlí bude smůla vyhýbat věčně. Nepřejeme vám nic špatného, ale při pohledu na statistiky je kvalitní pojištění nemovitosti alfou a omegou klidného spánku. K nejčastějším pojistným událostem patří vichřice, krupobití a škody způsobené poruchou vodovodního systému. Největší částky pak pojišťovny vyplácí klientům, jejichž domovy zachvátil požár. Podstatné je, aby pojistná smlouva obsahovala vše podstatné a nebyla plná výluk.
Souhrnná výše majetkových škod je rok od roku vyšší. Za prví dva kvartály 2019 řešily tuzemské pojišťovny bezmála 138 tisíc pojistných událostí. Celková škoda přesáhla 4,5 miliardy korun, což jež o 14 % více než za stejné období v roce 2018. Samozřejmě se netýká jen občanského majetku, tedy bytů a domů, ten však přesto tvoří většinu.
Na špici žebříčku jsou škodní události způsobené nepříznivým počasím. Vichřice a krupobití mají v poslední době na svědomí více škod než oheň, který si obvykle drží prvenství. Následují vodovodní škody, ke kterým dochází o poznání častěji než v minulosti. Průměrná výše škody způsobená únikem vody není zanedbatelná – pohybuje se kolem 25 tisíc korun a v jednotlivých případech se může vyšplhat i na miliony.
Pojištění by mělo být komplexní
Bez ohledu na povahu události je důležité správně nastavit pojištění. Samotné pojištění nemovitosti pokrývá pouze škody způsobené na stavbě, nikoliv na zařízení, které není její pevnou součástí – to řeší pojištění domácnosti.
Další velkou chybou je špatně nastavená částka. Pokud je předmět pojištění tzv. podpojištění (částka je nižší než reálná hodnota), pak bude pojistné plnění nižší než skutečná škoda. V rámci prevence je proto důležité pravidelně porovnávat údaje uvedené ve smlouvě s aktuálním stavem nemovitosti a částku průběžně upravovat. Anebo se obrátit na ERGO pojišťovnu, která výši pojistného stanovuje paušálně. Kolik vás bude pojištění stát, vám spočítá tato kalkulačka majetkového pojištění.
Přidat komentář