Houpání je příjemná činnost a v podstatě i vůbec jedna z prvních aktivit, které se oddáváme již v matčině lůně. Hned nato nás rodiče houpají v kolébce a kočárku a jen co povyrosteme, oddáváme se houpačkám na hřišti. Jenomže čas plyne jako voda a jen málokdo u houpání vydrží i v dospělosti. A to je škoda, nebo ne? Vždyť s houpacím křeslem můžete příjemně relaxovat kdykoliv!
Vliv houpání na zdraví
Je vědecky prokázáno, že houpání uklidňuje a dokonce zlepšuje motoriku, vnímání a v konečném důsledku i inteligenci. Při houpání dochází k okysličení mozku a lepšímu prokrvení. To vede ke zvýšení tělesné teploty a aktivaci příjemných pocitů v limbickém systému. Podle toho, jaké pohyby zvolíte, může docházet k celkovému zklidnění (při houpání na stranu) nebo povzbuzení mysli (houpání vpřed/vzad).
Historie houpacího křesla
Ale odkud se vlastně houpací křesla vzala? Jejich historie se píše někdy od 18. století a některé zdroje uvádějí, že vynálezcem prvního houpacího křesílka byl Benjamin Franklin. Nicméně jiné zdroje zase praví, že se houpací křesla poprvé objevily v Anglii již někdy na počátku 18. století. Přesto šlo pouze o pokusy, v rámci kterých se na spodní části židlí nasazovaly ohýbané desky. Opravdová houpací křesla vznikla o pár dekád později ve Švédsku a říkalo se mim gungstols. Skutečnost je taková, že vynálezce nejspíš našel inspiraci v kolébce nebo v houpacím koni. Snad nejslavnějším houpacím křeslem je to z ohýbaného bukového dřeva od Michaela Thoneta – je natolik populární, že se vyrábí dodnes.
Houpací křesla do byt seženete levně, přesto dbejte na kvalitu a pohodlí
Rozhodnete-li se pro pořízení vlastního houpacího křesla, dbejte na to, aby mělo dostatečně dlouhé zadní lyžiny a zajišťovací zarážku. Tyto prvky zabrání případnému pádu. Zároveň si vyberte model, který je nadprůměrně pohodlný. Vždyť je to právě houpací křeslo, které si pořizujete jen z jediného důvodu – pro relaxaci. A nezapomeňte zohlednit nosnost. S příliš těžkým houpacím křeslem se přeci jen špatně manipuluje…
Přidat komentář