Nástěnka

Usnadněte prvnáčkovi život a pořiďte mu úkolovník

Pamatujete si ještě, jak jste chodili do první třídy a najednou jste měli spoustu nových starostí a museli plnit úkoly? Zapamatovat si všechny ty nové povinnosti není snadné a máte-li doma prvňáčka, usnadněte mu život tím, že pro něj vytvoříte úkolovník. Ten může být v dětském pokoji, ale později pro něj možná najdete i jiné využití. Úkolovník se bude hodit i vám – zaznamenáte si do něj třeba to, kdo má na starosti jaké domácí práce a podobně.

Úkolovník není nic neobvyklého, v podstatě jde o jakousi vylepšenou nástěnku, která je vyhrazena pouze na zaznamenávání úkolů. To znamená, že se z něj nestane shromaždiště fotek, obrázků a jiných osobních věcí. Úkolovník umístěte tam, kde na něj bude dobře vidět – ideální k psacímu stolu, a to do výšky, kde na něj prvňáček dosáhne a bude moct kartičky měnit.

Úkolník můžete vyrobit svépomocí, třeba z korkové nástěnky, kterou seženete za cca sto korun. Mnohem lepší je ale magnetická nástěnka, která bude i po čase vypadat dobře – nebude propíchaná skrz na skrz špendlíky a připínáčky. Navíc nebude hrozit, že se zatoulají někde po pokoji a někdo na ně šlápne. Flip charty jsou sice o něco dražší (cca 1 000 Kč a výše), ale vypadají velmi dobře. Další a levnější alternativu představuje magnetická barva, kterou natřete kousek stěny.

A nabízí se i další způsob – můžete společně s dítětem nakreslit jednotlivé činnosti na kartičky z kartonu nebo dřeva. Chcete-li, aby byly kartičky variabilní, nalepte na ně popisovatelnou fólii nebo je přetřete tabulovou či popisovatelnou barvou. Na kartičky pak můžete psát smazatelnou fixou či křídou a kdykoliv obsah změnit. Na desku vytvořte kapsy z fólie a do nich pak zasouvejte jednotlivé kartičky. Případně opatřete zadní stranu kartiček kolíčky a připínejte je na pletivo či provázky natažené přes úkolovník.

Až bude mít prvňáček úkoly hotové, kartičky vždy sundá a vloží je do připraveného košíku. Anebo úkolovník rozdělte na více částí, z nichž jedna bude určena pro úkoly, které je třeba splnit a druhá pro splněné. V kreativitě se meze nekladou!

Přidat komentář