Mít možnost vegetovat na terase je snem téměř každého Čecha, který bydlí v rodinném domku. Přesto se pro stavbu nakonec rozhodne jen poměrně malá část. Důvodem mohou být finance, ale i nejrůznější obavy. Třeba z chování dřeva – nejpoužívanějšího stavebního materiálu. Pokud si s výhodami a nevýhodami dřevěné terasy lámete hlavu i vy, jistě oceníte jejich přehledný výčet v následujících řádcích. Hezky objektivně a bez obalu.
Proč si dřevěnou terasu pořídit?
Oproti některým jiným materiálům (např. betonové dlažbě či keramickým dlaždicím) dřevo neakumuluje teplo, což oceníte v době největších veder. Na dřevěné terase se nebudete cítit jako na rozžhavených uhlících – a v zimě hned tak nezamrzne.
Mezi další pozitiva dřeva patří strukturovaný povrch, který neklouže. Díky tomu se na terase mohou bezpečně pohybovat i menší děti, aniž by každou chvilku hrozil nehezký pád.
Co se týče vzhledu, i ten lze považovat za výhodu. Terasa z opravdového dřeva působí přirozeně a je na ni vážně pěkný pohled. Na rozdíl od umělých materiálů má dřevo duši.
A konečně životnost. Dřevěná terasa – je-li o ní řádně pečováno – vydrží v původním stavu velmi dlouho. Případné opravy jsou poměrně jednoduché a časově nenáročné.
Co by vás mohlo odradit?
Pokud se nakonec skutečně rozhodnete pro dřevěnou terasu, nezapomeňte na opomíjený fakt, že dřevo „pracuje“ – a proto je velmi důležité zvolit správnou dřevinu. Alfou a omegou je také dodržení základních technologických postupů při pokládce. Jinak se může stát, že dřevo začne hnít. Pečlivá montáž je veledůležitá především u exotického dřeva, které má vysokou hustotu a tendenci se kroutit.
Čemu se v případě dřevěné terasy nevyhnete, je pravidelný nátěr impregnací nebo olejem.
Spoustu skvělých tipů ohledně stavby terasy, a především terasová prkna a veškeré potřebné příslušenství včetně rektifikačních terčů, nerezových vrutů a distančních podložek najdete v eshopu Gardina.cz.
Přidat komentář