Tráva – když opravdu roste jako z vody

Letos se trávě dostalo opravdu hojné množství vláhy, a tak roste jako z vody. Nesmíte ale zapomínat na její správnou údržbu, kterou si můžete i dobře ulehčit.

Tichá síla

Se sekáním trávy byl po léta spojený otravný zvuk motoru a někomu třeba nepříjemný pach paliva. Jistě i vás občas nepříjemně překvapilo, kolikrát sekačka za jeden víkend byla slyšet. A pokud se hluku chcete vyhnout, máte na výběr ze dvou možností. Buď se na sekání vrhnete s kosou, nebo můžete zkusit bateriovou sekačku.

V létě nesekat dohola!

V posledních letech můžete na některých zahradách, ale i okolí silnic a cest vidět opravdu nakrátko posekanou trávu. Pokud chcete, aby se zahrada zelenala a během léta příjemně chladila do chodidel, vyvarujte se příliš častému sekání a rozhodně nesekejte na krátko. V půdě se pak neudrží tráva ani ranní rosa a zahrada začne postupně schnout a tvrdnout.

Sekat trávu s železnou pravidelností po pár dnech, neprospěje jí, ani vám. Nechte trávu poporůst a sekejte jen tehdy, když to bude třeba nebo jen tolik centimetrů, kolik je nezbytně nutné. Jestliže se rozhodnete pro mulčování, nastavte výšku sekání tak, aby byla tráva zkrácena max. o třetinu své délky, čímž vytvoříte ideální podmínky, aniž byste stébla trávy příliš oslabili. Výšku sečení nastavíte u lépe vybavených sekaček centrálně pákou. To umožňují například i bateriové sekačky Kärcher LMO 36-40 Battery nebo LMO 36-46 Battery. U nich můžete nastavit pět stupňů žací výšky v rozmezí 2-7 cm. Jednoduše nastavíte páku na těle sekačky do požadované polohy.

Podívejte se na video, jak snadné to může být:

Tip: Bateriová sekačka Kärcher LMO 36-46 Battery si snadno poradí i s pozemky s větší rozlohou. Zanechává za sebou 46 cm široký pás posečené trávy, a i přestože je robustní, vyniká lehkou manipulovatelností. Pokud si k ní pořídíte 36 V baterii s kapacitou 5,0 Ah, zvládne na jedno nabití posekat pozemek o rozloze 650 metrů čtverečních. Pohodlně s ní můžete manévrovat na nerovném terénu a díky přídavnému pohonu je práce s ní příjemná i v mírném svahu. 55 litrový koš má praktický ukazatel naplnění, a pokud se rozhodnete využít posečenou trávu jako přírodní hnojivo, přenastavíte sekačku na funkci mulčování. Madlo přizpůsobíte své výšce bez použití nářadí, a navíc je úhlově nastavitelné ve dvou polohách. Po práci jej jednoduše sklopíte a sekačku uložíte.

A co ty kopřivy tam vzadu u plotu

Snad každá trochu větší zahrada má takové místo. Je většinou někde u plotu, v rohu, u lesa, nebo navazuje na louku, která plynule přechází v bujnou vegetaci a divokou přírodu. S klasickou sekačkou si zde nevystačíte. Můžete použít již zmíněnou kosu a vzít to po staru, nebo zvolte vyžínač, tedy strunovou sekačku. Je lehká, snadno se ovládá. Obsekáte s ní kraje trávníků, okolí schodů, výborně se hodí pro začištění okolí stromů nebo keřů. Když se chcete pohybovat po zahradě bez omezení, je dobrou volbou bateriová strunová sekačka. Umožňuje pohyb bez kabelu i v nejvzdálenějších místech, je tichá a bez emisí.

Tip: Aku strunová sekačka Kärcher LTR 36-33 Battery dokáže střihnout vysokou trávu, kopřivy i náletový porost. Kroucená žací struna vytváří přesný řez stébel i listů. Její automatické nastavení zajišťuje vždy správnou délku. Měkčená rukojeť a zádový popruh usnadňují manipulaci. Výhodou je také možnost použití 36 V baterie jak pro strunovou sekačku, tak například pro klasickou travní sekačku. Velkou výhodou je, že výměnnou baterii lze používat i v dalších zařízeních Kärcher na platformě 36 V Battery Power.

Více zajímavých informací pro krásný trávník a zahradu naleznete na www.karcher.cz/zahrada.

Přidat komentář