Není nad to, když se během teplých letních a podzimních měsíců můžete posadit na terásku u domu a dopřát si příjemné chvilky sami, s rodinou či přáteli. Jestliže teprve plánujete realizaci terasy a upřednostňujete přírodní materiály, pak vězte, že velmi elegantním a zároveň plně funkčním řešením jsou dřevěné terasy.
Před samotnou stavbou dřevěné terasy je důležité zvážit druh dřeva, které pro realizaci použijete. Zdaleka ne všechny dřeviny jsou totiž vhodné pro tento typ stavby. Základním předpokladem je, aby dřevo bylo dostatečně pevné, zároveň však musí být i pružné. Další podmínkou je jeho dlouhá životnost, jíž navíc docílíte i finální úpravou pomocí nátěru lakem, případně olejem a dalšími způsoby.
Cenově dostupné druhy dřeva
Z hlediska poměru ceny ke kvalitě je nejlepší zvolit dřeviny, jež se běžně vyskytují v české přírodě. Jsou dostupné, není třeba je dovážet ze zahraničí, takže je prodejci nabízejí za příznivých finančních podmínek.
Klasikou jsou smrk a borovice. Oba druhy dřeva se dají použít jak pro dřevěné terasy, tak například i pro dřevěné fasády, chcete-li zatraktivnit vzhled vašeho rodinného domu, chaty, případně chalupy na venkově.
Smrk i borovice patří k nejdostupnějším dřevinám, což se projevuje v nízké pořizovací ceně. Oproti exotickým druhům jsou leckdy až o celou polovinu levnější. Nevýhodou však může být měkkost, což poměrně zásadně snižuje životnost terasy. Běžně se dřevěné terasy ze smrku a borovice musí rekonstruovat asi po 10 letech.
Alternativou může být modřínové dřevo, které je jednak tvrdší, zároveň ale i odolnější vůči klimatickým jevům, takže dřevěná terasa vydrží o poznání déle bez nutnosti zásadnější rekonstrukce.
Za vysoce odolné exotické dřeviny si při výstavbě terasy připlatíte
Nevadí-li vám vyšší pořizovací cena, pak klidně dejte přednost exotičtějším dřevinám. Oblíbené jsou hlavně bangkirai a teak, což jsou velmi odolné druhy dřeva, jejichž životnost se běžně pohybuje kolem 30 let, často však dřevěná terasa z nich při správné držbě vydrží i mnohem déle.
Přidat komentář