MC přenosky s pohyblivou cívkou nabízejí špičkovou kvalitu zvuku

Přestože se začátkem devadesátých let minulého století na chvíli mohlo zdát, že gramofony hrají svou labutí píseň, jsou zde stále s námi. A nejen to, jejich obliba dokonce stoupá, zejména mezi audiofily, kteří dokáží ocenit jejich plastický a přirozený zvuk. Pokud si také plánujete pořídit gramofon, možná uvažujete, jakou přenosku zvolit. Mezi nejdokonalejší typy přenosek současnosti patří přenosky s pohyblivou cívkou. Jaké jsou jejich výhody?

Jak funguje MC přenoska

MC neboli Moving Coil přenoska používá podobný systém přenosu vibrací jako MM přenoska, s tím rozdílem, že magnet je zde fixován a cívka kmitá okolo něj.

Cívky v MM přenoskách jsou lehčí než pohybující se magnet a mají mnohem nižší impedanci a indukčnost. Tyto faktory umožňují přenosce s pohyblivou cívkou mnohem lepší citlivost a tím i kvalitnější přenos zvuku. Po technické stránce je tedy MC přenoska kvalitnější než přenoska s pohyblivým magnetem. Na druhou stranu má ovšem několik nevýhod, které mohou někoho od jejího používání odradit. Hlavní nevýhodou je její mnohem vyšší cena.

Nejedná se přitom pouze o vyšší náklady na samotnou MC přenosku, ale také o náklady na pořízení doplňkového vybavení. Přenosky s pohyblivou cívkou mají totiž mnohem menší výkon, který je obvykle okolo 0,2 mV. To ve většině případů nestačí pro vstup do běžného hifi zesilovače, a vyžaduje použití dalšího stupně zesílení. Kvalitní předzesilovač, jak se tomuto zařízení říká, nebývá většinou právě levná záležitost.

Pokud však váš rozpočet není nijak omezen a chcete to nejlepší, co se na současném trhu vyskytuje, zcela jistě zvolte přenosku s pohyblivou cívkou, která ve spolupráci s kvalitním hifi předzesilovačem dokáže nabídnout kvalitu zvuku, která uspokojí i vytříbený sluch náročného audiofila.

Přidat komentář