Jak správně vybrat lednici?

Chladnička neboli lednice má roli hlavního kuchyňského spotřebiče. Obejde se bez sní snad jen ten, kdo se stravuje mimo domov nebo nakupuje čerstvé potraviny každý den a nepotřebuje je delší dobu uchovávat v chladu. Ostatní nemají na výběr. Respektive si musí vybrat model, který bude odpovídat specifickým potřebám dané domácnosti. Abychom vám hledání ideální ledničky usnadnili, sepsali jsme pro vás nejdůležitější kritéria výběru.

Užitný objem

Není nic horšího než lednička, do které se nevejde potřebné množství potravin.

Do 1-2 členné domácnosti je vhodný spotřebič s objemem kolem 150 litrů a mrazící částí na 70 litrů potravin. Pokud víte, že ve zmrzlém stavu toho budete skladovat mnohem více, zaměřte se na samostatné mrazáky.

Do domácnosti s 3-4 členy je optimální lednice s objemem chladící části kolem 225 l a cca 90 l mrazákem.

Energetická třída

Lednice patří mezi spotřebiče, které jsou zapnuté prakticky nepřetržitě, a proto je vhodné zvolit model s nízkou roční spotřebou energie. Nezapomeňte, že spotřeby uváděné na energetickém štítku dosáhnete pouze tehdy, kdy spotřebiči nastolíte ideální podmínky (teplota okolí cca 20 °C a 70% zaplněnost).

Rozměry

Než si ledničku objednáte, rozhodně se do popisu zboží koukněte na to, jaké má rozměry. Poté si změřte šířku dveří a chodeb, kudy budete spotřebič přenášet. Mohlo by se vám stát, že se při transportu nového člena domácnosti „zaseknete“ a nebudete jej schopni dopravit až na místo.

Vnitřní uspořádání a funkce

Když mají zavřená dvířka, liší se jen v detailech – jakmile je otevřete a nahlédnete dovnitř, zjistíte, jak rozdílné může být vnitřní uspořádání. Liší se množstvím poliček, typem použitých zásuvek a dalšími prvky (některé lednice mají např. držáky na lahve apod.). Určitě se také zamyslete nad tím, zda byste nevyužili některou z mnoha moderních funkcí. Kromě starého známého „no frost“ narazíte na pojmy jako „fresh zone“, „air cooler“, „anti bacteria filter“ a další užitečné věci.

Přidat komentář