Změna dodavatele plynu přinese vašemu rozpočtu úsporu ve výši až několika tisíc korun za rok. Proč se zdráhat? Spousta lidí nepřistoupila k výměně jen proto, že se obává zdlouhavé administrativy a ztraceného času. V praxi je ale změna dodavatele plynu poměrně snadná. Prozradíme vám, jak na to!
Ukončení smlouvy u starého dodavatele
Před samotnou změnou dodavatele zkontrolujte, kdy vám končí smlouva u stávajícího. Máte-li smlouvu na neurčito, počítejte s výpovědní lhůtou (většinou trvá 3 měsíce). Pokud smlouvu vypovíte před termínem, je pravděpodobné, že dostanete nemalou pokutu. Ze zákona však můžete odstoupit v momentě, kdy vám dodavatel oznámí zvýšení ceny, se kterým nesouhlasíte.
Vybíráme nového dodavatele
Na trhu působí nespočet dodavatelů a otázka zní – jak vybrat toho nejlepšího? Na internetu najdete srovnávače dodavatelů plynu, nicméně objektivní jsou jen některé. Chcete-li mít jistotu stoprocentně nezávislého porovnání, využijte srovnávač Energetického regulačního úřadu.
Důležitá je nejen cena plynu, ale také smluvní podmínky – sankce za předčasné ukončení smlouvy apod. Důraz klaďte také na kvalitu zákaznického servisu. Vybranou společnost si důkladně prověřte a bude-li to možné, sjednejte si schůzku na pobočce. Zároveň je vhodné, aby vybraný dodavatel figuroval na seznamu firem, které se přihlásili k Etickému kodexu obchodníka (najdete na webu ERU).
Převod je snadný, dodavatel se o vše postará
Ke změně budete potřebovat údaje na poslední faktuře za plyn, konkrétně údaje o spotřebě a EIC kód (kód odběrného místa). Změnu dodavatele provedete na pobočce, po telefonu či online – záleží na vašich preferencích. Obdržíte návrh smlouvy a plnou moc – oba dokumenty si prostudujte a po odsouhlasení a podpisu je zašlete zpět. A co dál? Vůbec nic, na základě plné moci se o zbytek administrativy postará nový dodavatel plynu.
Pořád si myslíte, že je přechod k levnějšímu dodavateli plynu náročný?
Přidat komentář