Závitové či válečkové kalibry možná pomohly i ke stvoření vašeho nábytku

Napadlo vás někdy, jak dlouho vlastně trvalo, než se vyrobil nábytek, který máte doma, a co všechno k tomu kromě šikovných rukou bylo potřeba? Je dost možné, že při výrobě vybavení vaší domácnosti se používaly také kalibry. Válečkové, závitové nebo i jiné.

Kdo nepracuje ve výrobě, zřejmě s kalibry žádné zkušenosti nemá. Používají se na ověřování rozměrů, ale nejsou tolik rozšířené jako třeba klasický metr. Každé odvětví má své způsoby zjišťování rozměrů. Zedník využije svinovací metr, švadlenka krejčovský metr, strojař třeba posuvné měřítko nebo právě závitové, válečkové kalibry a jiné typy.

Účelem kalibru není měřit

Kalibry pomáhají zjišťovat rozměry, ale neměří. Dokonce byste na nich nenašli ani žádnou stupnici. Dokážou vám říct pouze jediné: Zda rozměr odpovídá, či nikoliv.

Konkrétní kalibr je tedy vyroben na jeden konkrétní rozměr. Obvykle má dvě strany, jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta dobrá by na výrobek měla jít nasadit, zmetková ne. Jdou-li nasadit obě, jedná se o neopravitelný zmetek. Jestliže nejde nasadit ani jedna, většinou je ještě možné výrobek opravit.

Vyplatí se především ve velkovýrobě

K čemu je kalibr, který dokáže ověřovat pouze jeden rozměr? Ve velkovýrobě je docela užitečný. Když máte kontrolovat stovky či tisíce stejných výrobků, měření by trvalo strašně dlouho. Kromě toho, člověk je tvor omylný, snadno se přehlédne či splete. S kalibrem je riziko chyby mnohem menší a celý proces ověření rozměrů rychlejší.

Navíc existují i druhy kalibrů, které jsou trochu univerzálnější. Typickým příkladem jsou závitové kalibry. Závity jsou totiž normované, a tak je pravděpodobné, že pokud si koupíte kalibr na konkrétní rozměr závitu, někdy v budoucnu ho ještě využijete.

Vyrábí se jich celá řada

Chcete-li se podívat, jaké druhy kalibrů existují, případně rovnou nějaký objednat, určitě se podívejte do e-shopu Kalibry.cz. Firma Michovský tools, která jej provozuje, je specialistou na kalibry. Má široký sortiment závitových kalibrů, trnů pro vnitřní závity, kroužků pro vnější závity. Většina zboží je skladem, takže garantují rychlé dodání. Závitové kalibry by si možná našly využití i v dílně domácího kutila.

Přidat komentář