Výběr garážových vrat: na co se zaměřit?

Pro majitele rodinných domů je ochrana před nepříznivým počasím i zloději velmi důležitá. Garáž bývá přechodovým prvkem a druhým vstupem do domu, proto jsou velmi důležitá kvalitní garážová vrata.

Bez ohledu na počasí projít v suchu a teple do garáže až k autu, nasednout a vyjet a nemuset řešit namrzlá okna, déšť nebo třeba vítr. Stejně tak po příjezdu s nákupem a dalšími věcmi, které pohodlně vyneseme aniž by nám pršelo za krk. Průchod do domu je tak pohodlné řešení, musí však být zároveň i bezpečný. Kvalitní a bezpečná garážová vrata jsou tedy nejdůležitější a jejich výběru se tak vyplatí věnovat pozornost. Kromě materiálu, stylu nebo designu se liší především způsobem, jakým se otevírají.

  • Nejpoužívanější typ vrat jsou vrata sekční. Ty se při otevírání zasouvají podél stropu dovnitř do garáže a není tak potřeba velký prostor před ní. Nehodí se pro nízké garáže, protože zasouvací mechanismus sníží výšku vjezdu.
  • Pro nízké garáže jsou vhodnější vrata posuvná, která fungují na stejném principu. Zasouvají se podél zdi, tedy nijak nesnižují výšku vjezdu, ale je nutné nechat volný prostor podél jedné ze stěn. Výhodou je možnost je otevřít je jen částečně.
  • Rolovací hliníková vrata umí vyřešit atypické garáže, nevyžadují téměř žádný prostor a vyrábí se přímo na míru. Fungují na stejném principu jako okenní rolety, při otevírání se rolují kolem osy.
  • Dvoukřídlá vrata jsou tradiční, otevírají se do obou stran před garáž a vyžadují tak dostatek prostoru. Nehodí se v případech, kdy z garáže vyjíždíte rovnou do ulice či silnice a jejich otevření by tak blokovalo provoz.

Určit si, který typ vrat je pro naše požadavky ten nejlepší je základ, teprve poté můžeme vybírat materiál či design samotných vrat. Cena by měla být až na samém konci seznamu kritérií, protože vybíráme vrata pro bezpečnost svou i celé rodiny a na té se nevyplatí šetřit.

Přidat komentář