Krmení akvarijních ryb. Jaké larvy hmyzu jsou nejlepší?

Důležitou věcí při chovu akvarijních ryb, je jejich správné krmení. Krmivo by rybkám mělo dodat všechny potřebné složky pro růst a udržení metabolismu – bílkoviny, minerální látky, cukry, tuky a vitamíny. Jedním z druhů krmiva pro akvarijní ryby jsou larvy hmyzu. Lze je rybám do akvária dodávat živé nebo vakuově vysušené.

Patentky

Patentky jsou červené larvy pakomárů rodu Chironomus. Jsou dlouhé 1-2 cm. V přírodě se vyskytují na dnech stojatých a pomalu tekoucích vod. Živé je v obchodech seženete pouze málokdy.

Pokud je však seženete živé, je nutné skladovat je v chladu na misce s trochou vody a do týdne je zkrmit. Je potřeba je při každodenním čištění proplachovat na husté síťce pod mírným proudem tekoucí vody. Snadno lze pořídit patentky mražené.

Po rozmrazení by měly mít červenou barvu. Jsou-li zbarvené do hněda, je to známka, že patentky uhynuly již před jejich zmrazením nebo byly opakovaně rozmrazované, a raději je v takovém případě vyhoďte.

Černé komáří larvy

Larvy i kukly u nás velmi rozšířených komárů rodu Culex, se vyskytují v mokřinách, loužích a tůních. Stačí jim trocha vody. Jejich larvy jsou zavěšené za ocasní část pod hladinou a při vyrušení se kmitavě pohybují. Kukly jsou větší, tmavě zbarvené a rychlejší.

Živé je můžete nalovit v zahradních jezírkách, sudech s dešťovou vodou, v barelech, sudech a jiných zahradních nádobách. Chytají se do husté síťky a hned se rybám zkrmují.

Živá potrava rybám chutná nejvíc, a také je zaměstná lovem. Pro formu, ve které jsou schopné rozmnožování, ryby živou potravu většinou i nezbytně potřebují.

V akvaristikách jsou k dostání pouze v mražené formě. Někdy při jejich lovení můžeme narazit i na patentky a larvy jepic, které jsou pro ryby také vhodným krmivem.

Koretry

Koretry jsou bílé, sklovité larvy pakomárů rodu Chaoborus. Jsou velké přibližně 2 cm. Jsou tuhé a tedy vhodné spíše pro středně velké nebo velké ryby. V akvaristikách je seženete mražené. Při jejich zkrmování se okamžitě nepotopí, ale poměrně dlouho vydrží plavat na vodní hladině, kde si je rybky snadno najdou. Larvy se teoreticky dají i množit v jezírku, stačí použít nějaké čerpadlo pro okysličení.

Přidat komentář