Jak vytápět v koupelně?

Chystáte se na rekonstrukci koupelny a stále netušíte, jakým způsobem vyřešíte vytápění? Kromě příjemného podlahového topení se nabízí i klasické řešení v podobě nástěnných radiátorů – ty mají kromě funkce vytápění i další praktické využití. Používají se jako sušáky na ručníky. Navíc mají i estetickou hodnotu a slouží jako doplněk koupelny. V případě umístění do prostoru také slouží k rozdělení místnosti na více sektorů. Takové řešení je samozřejmě vhodné spíše pro větší koupelny.

První koupelnová topidla se začala vyrábět ve tvarech připomínající žebřík – roto se nazývají žebříkové radiátory. Jsou v oblibě i dnes a ženy si nemohou vynachválit možnost sušení prádla přímo v prostorách koupelny. Ovšem pozor – podmínkou je dobře řešené odvětrání. V ideálním případě pak prostřednictvím ventilátoru s elektrickou žaluzií napojené na centrální vzduchotechniku, jinak při sušení prádla hrozí tvorba plísní.

Koupelnové radiátory jsou k mání v širokém spektru provedení. Liší se tvarem a profilem trubek. Díky možnosti doplnění odkládacích ploch, háčků, zrcátek a dalších prvků může být koupelna o stupeň ergonomičtější než před instalací topného systému.

Uvnitř topného tělesa elektrického koupelnového radiátoru může být voda, nemrznoucí kapalina nebo olej. Topné medium je ohříváno topnou tyčí umístěnou uvnitř.

Koupelnové topení lze regulovat pomocí manuálního či digitálního termostatu, případně tlačítkem s časovým relé – v takovém případě byste však na dané řešení měli myslet již v rámci rekonstrukce bytového jádra a uvědomit o tom elektrikáře.

Rozhodnete-li se nástěnné těleso napojit na stávající topný systém, počítejte s tím, že ho nebudete moct použít mimo topnou sezonu.

Další možností, jak vytápět koupelnu, jsou tělesa na principu infračerveného záření. Fungují podobně jako kachlová kamna – ohřívají tělesa, od kterých se následně ohřívá vzduch a nikoliv naopak, jak je tomu v případě běžného topného tělesa. Díky tomu nedochází k víření prachových částic, a navíc není nutné koupelnu vyhřívat na tak vysokou teplotu. Tepelný komfort přitom zůstává zachován. Infračervené topidlo může mít mnoho podob – populární jsou varianty, které vypadají jako obraz a plní estetickou funkci.

Jak se nakonec rozhodnete, je na vás. Pokud si nejste jistí, kontaktujte odborníky na rekonstrukci koupelny a nechte si doporučit řešení s ohledem na specifické podmínky ve vaší domácnosti.

Přidat komentář