Malý, ale neuvěřitelně žravý. Seznamte se s tesaříkem krovovým, který je právem označován za jednoho z nejhorších zástupců dřevokazného hmyzu. Což o to, „klasický“ červotoč sice také nadělá pořádnou paseku, tesaříkovo řádění však může skončit fatálně. Třeba i tak, že se vám nakonec bydlení rozpadne jako domeček z karet. Jak brouka bezpečně identifikujete a co musíte udělat, abyste se ho nadobro zbavili?
Jak tesařík krovový vypadá – a je horší než obávaná dřevomorka? Jedná se o hnědě zbarveného brouka se dvěma nepříliš zřetelnými příčnými pruhy ve středu krovek, jehož dospělý jedinec dosahuje délky 1-2 cm. Tykadla má poměrně krátká, délkou nepřesahují polovinu krovek. Stejně jako v případě ostatních druhů dřevokazných brouků představují nebezpečí larvy. Právě ty totiž v napadeném dřevě hloupí spletitou síť chodeb, a v případě dlouhodobého pobytu ho mohou poškodit natolik, až se rozpadne na prach.
Že si u vás zařídil trvalý pobyt tesařík, poznáte poměrně snadno. Nad ránem můžete slyšet specifické chroustání a pod napadenými místy najdete drobné piliny. Nepodceňujte jej a začněte situaci řešit – trámy, ve kterých larvy přebývají delší dobu, mohou být prakticky duté. V případě podezření neváhejte s kontaktováním odborníka – ten přítomnost larev spolehlivě potvrdí či vyvrátí (např. elektronickou detekcí).
Jak tesaříka zlikvidovat?
Do likvidace tesaříka se samozřejmě můžete pustit svépomocí. Otázkou je, zda budou mechanická likvidace napadeného dřeva a následná impregnace stačit. Mnohem jistější je odborný zákrok, který obvykle spočívá v mikrovlnné sanaci, chemické injektáži nebo kombinací těchto a dalších metod.
Přidat komentář