Hledáte pronájem bytu v Tanvaldě? Dlouho nevybírejte – poptávka po činžovním bydlení stoupá a ceny jdou kvapem nahoru!

Hledáte pronájem bytu v Tanvaldě? Dlouho nevybírejte – poptávka po činžovním bydlení stoupá a ceny jdou kvapem nahoru!

Sháníte pronájem bytu v Tanvaldě a zdá se vám, že je nabídka volných nemovitostí velice slabá? Zatím jste nenašli nic, co by vám vyhovovalo? Není divu. Neobsazené činžovní byty v tomto severočeském městě, které má zhruba 6 tisíc obyvatel, většinou spočítáte na prstech jedné ruky. Navíc pravděpodobnost, že by se situace mohla v dohledné době zásadním způsobem zlepšit, není velká. Spíše naopak. Zájem o nájemní bydlení totiž rychle roste. A asi není nutné nijak zdůrazňovat, že stoupají také ceny. Potřebujete sehnat střechu nad hlavou? Pak dlouho nevybírejte a sáhněte po první nabídce, která vám bude připadat alespoň trochu přijatelná. Mohlo by se vám totiž lehce stát, že na vás už brzy žádný byt jednoduše nezbude.

Ptáte se, co za sílící poptávkou po pronájmech stojí? A zajímá vás, jak vysoko se mohou činže asi tak dostat? Tak se na to podíváme.

Pronájem bytu v Tanvaldě – garsonka za 5 500 Kč?

Trh s bydlením v České republice už pamatuje podstatně klidnější časy, než jsou ty, které nyní zažíváme. O tom nemůže být sporu. Určitý převis poptávky nad nabídkou tu nepochybně panoval delší dobu. Nicméně investiční „horečka“, která trh s nemovitostmi zachvátila v roce 2020 a v jisté míře přetrvala až do letošního jara, tuto disproporci ještě umocnila. Domů, bytů a stavebních pozemků zkrátka nebylo tolik, aby to stačilo k uspokojení přirozené potřeby lidí bydlet a zároveň ukojilo nebývalý apetit menších i větších investorů. Ceny nemovitostí v České republice proto narostly až do extrému. Pokud jde o hladinu činží, ta po celou tu dobu až na výjimky spíše stagnovala. Nyní, s rostoucím zájmem o pronájmy, se však o vyšší výdělky začínají „hlásit“ také majitelé činžovních bytů. Výrazně zdražují v Praze, v Brně nebo v Liberci. Zcela stranou však nezůstávají ani podstatně menší města. Tedy ani severočeský Tanvald. Garsonka za 5,5 tisíce proto může být už brzy minulostí.

Potřebujete bydlet? Příliš neotálejte! Nájmy jdou a ještě půjdou nahoru! Čím dříve si něco obstaráte, tím lépe pro vás. Alespoň na nějaký čas si zajistíte příznivější podmínky. A co je asi ještě důležitější, nestane se vám, že byste neměli už vůbec z čeho vybírat!

Aktuální nabídka nájemních bytů v Tanvaldě (07/2022)

Dispozice Velikost (m2) Popis Činže (Kč)
1+kk 29 9.NP, plně vybaveno 5 500
2+1 52 3.NP, zasklená lodžie 7 500
1+kk 25 12.NP, balkon, plně vybaveno 8 000
2+1 48 3.NP, plně vybaveno 9 000
3+1 73 4.NP, lodžie 12 000

Hlad po nájemním bydlení sílí

Lidí, kteří se pokoušejí sehnat činžovní bydlení, v posledních měsících citelně přibývá. Ptáte se, proč poptávka po pronájmech roste? Co za jejím vzedmutím vězí? Příčin je samozřejmě hned několik. Podívejme se na ty nejvýznamnější:

  • Extrémní ceny rezidenčních nemovitostí – jsou základní příčinou problému. Enormní ceny domů a bytů se na stoupajícím zájmu o pronájmy začaly projevovat už minulý rok. Často vyloženě předražené nemovitosti si zkrátka každý dovolit nemůže. Střecha nad hlavou je však nezbytnost a tak zpravidla nezbývá, než si něco pronajmout
  • Zhoršující se dostupnost hypoték – se do rostoucí poptávky po činžovních bytech začíná výrazněji propisovat až v posledních několika týdnech. Hypoteční úvěry, bez nichž se mnozí zájemci o vlastní nemovitost neobejdou, značně podražily. Nově už banky běžně požadují úrok vyšší než 6 %. Řada lidí to proto vzdává a jde raději do nájmu
  • Statisíce uprchlíků z Ukrajiny – mají na hladinu činží rovněž určitý vliv. Mnozí z nich totiž nezískali jakési prozatímní ubytování. Ať už u dobrovolníků, v rekreačních zařízeních nebo v dosud nevyužívaných objektech jednotlivých obcí. Jsou proto nuceni hledat si klasický pronájem

Až 30 % do konce roku 2023?

Nové statistiky napovídají, že ceny rezidenčních nemovitostí v České republice už možná dosáhly svého vrcholu. Ať už se ale dlouholeté zdražování chýlí ke konci nebo ne, faktem zůstává, že rekordní ceny trh s bydlením už proměnily. Poptávka po pronájmech poroste a činžovních bytů nemusí být dostatek. Obzvláště pak těch prostornějších. Pokud jde o předpokládaný růst nájmů, odhady analytiků se sice liší, nicméně v tom, že zdražení bude jen do konce příštího roku dvouciferné, se shodují téměř všichni. V této souvislosti je nejčastěji zmiňováno číslo, které vás jako potenciálního nájemníka asi nepotěší. Činže by totiž mohly stoupnout až o 30 %. Je však samozřejmé, že jde o průměr. Míra zdražení může být v jednotlivých krajích odlišná. Záviset bude na celé řadě faktorů. Na konkrétním městě, kde chce člověk žít, na dané lokalitě, velikosti bytu a nepochybně také na typu stavby a na jejích energetických parametrech.

Jedno je však téměř jisté. Nájemní bydlení bude finančně náročnější! Potřebujete střechu nad hlavou a rádi byste trochu ušetřili? Pak s výběrem bytu neotálejte. Čím dříve podepíšete smlouvu, tím lépe pro vás. Zajistíte si tak o něco “přívětivější” činži. Zdražování se nemusí vyhnout ani Tanvaldu!

Nebo snad máte o realitním trhu lepší přehled než ekonomové a analytici a další růst nájmů nečekáte?

Přidat komentář