Dětské hřiště by ve veřejném prostoru nemělo chybět. Má velký význam pro budoucnost dětí

Je-li ve vašich možnostech alespoň zčásti ovlivnit nakládání s rozpočtem města, ve kterém žijete, udělejte to. A myslete na děti, neboť právě ty jsou naší budoucností. Zda půjde o budoucnost světlou, záleží do značné míry na vás. Děti se formují v útlém věku a na jejich psychickém i fyzickém vývoji se může do značné míry podepsat i dětské hřiště. Přítomnost tohoto prvku ve veřejném prostoru má mnohem větší význam, než si většina lidí myslí. Má dopad na rozvoj osobnosti a může sloužit i jako prevence proti obezitě a kriminalitě.

Kdo se hýbe, tomu to víc myslí

Fakt, že děti, které se ve svém volném čase věnují pohybovým aktivitám, se mnohem snadněji učí, je již v některých pokrokových zemích všeobecně uznáván. V českých školách se však v dohledné době takového přístupu nedočkáme, a tak nezbývá, než dětem dopřát dětské hřiště ve veřejném prostoru města. Jsou-li vedeny k pohybu již odmala, pak je pravděpodobné, že se pohybovým aktivitám budou věnovat i v pozdějším věku.

Pasivní zábavou k obezitě

Městský mobiliář příliš mnoho položek určených dětem nezahrnuje. Dětské hřiště by v něm rozhodně chybět nemělo, neboť děti současné generace preferují sedavý způsob života a volno netráví příliš aktivně. Každý zodpovědný rodič však musí uznat, že skluzavky, houpačky a prolézačky jsou mnohem lepší než hraní her na tabletu či mobilním telefonu. Jedním z důvodů je prevence před obezitou. V konečném důsledku je systém výstavba dětského hřiště výrazně levnější než budoucí zdravotní péče o osoby s nadváhou.

Nižší kriminalita

Je třeba si uvědomit, že budoucnost dětí se utváří právě nyní. Na dětském hřišti navazují vztahy s kamarády a nepoznají, co je to nuda. Riziko, že se v pozdějším věku izolují od společnosti a vydají se cestou drog a kriminality, je díky dětskému hřišti podstatně nižší. Potřebujete snad další důvody, proč se zasadit o jeho realizaci i ve vašem městě?

Přidat komentář