Co je to rekuperace tepla a proč byste o ni měli uvažovat i vy?

V souvislosti s finanční úsporou za teplo a zdravějším životním stylem se často hovoří o nuceném větrání. Tzv. rekuperace tepla funguje na jednoduchém principu – ve výměníku se předává teplo mezi vnitřním a venkovním vzduchem. To v praxi znamená, že se díky rekuperační jednotce teplo udrží v místnosti a výrazně klesají náklady na vytápění. K dalším výhodám rekuperace patří přísun čerstvého vzduchu, udržení optimální vlhkosti a minimální výskyt alergenů.

Rekuperace se vyplatí, ale ne vždy

Rekuperace tepla se hodí především do domů v pasivním a nízkoenergetickém provedení. Na druhou stranu by ji měli zvážit také majitelé starších staveb, jejichž vytápění je velmi drahé. Například větších domů vytápěných elektřinou či plynem.

Instalace rekuperační jednotky naopak není příliš rentabilní pro majitele starších domů, kteří mají přístup k levným palivům (např. dřevo z místních lesů apod.).

Zdravější život díky kvalitnějšímu vzduchu

Dalším důležitým aspektem rekuperace je zvýšení kvality vzduchu v domácnosti. Pokud z úsporných důvodů (případně kvůli nadměrnému hluku z ulice) zanedbáváte větrání, můžete problém vyřešit právě rekuperací. Díky rekuperační jednotce nadobro vyřešíte potíže se „špatným“ vzduchem. Zařízení umí filtrovat vzduch od prachu a dražší modely ho zbaví i alergenů. V souvislosti s rekuperací zmizí i nadměrná vlhkost, která trápí zejména majitele novostaveb a domů po rekonstrukci. Rekuperace tepla je skvělé řešení pro každého, kdo po výměně starých oken za nový, těsnější systém zaznamenal zvýšenou vlhkost.

Chcete další informace? Ptejte se odborníků

Pokud vás rekuperace vzduchu zaujala a rádi byste se o ni dozvěděli bližší informace, obraťte se na firmu ŠTORC, která se přes 20 let zabývá prodejem, montáží a servisem rekuperačních jednotek. Nabídku si můžete prohlédnout na www.storc.cz.

Přidat komentář