Češi mají o palivové dřevo zájem, na trhu jej každoročně přibývá

Z údajů uvedených ministerstvem průmyslu (MPO) vyplývá, že na českém trhu každoročně přibývá palivového dřeva. V roce 2015 bylo na oficiálně dodáno 4,2 milionu kubických metrů dřeva z českých lesů. Oproti roku 2014 jde o nárůst ve výši 9 %. Kubickým metrem je míněn metr krychlový dřeva včetně vzduchu mezi jednotlivými poleny.

Podle mluvčího MPO Františka Kotrby se podíl výroby palivového dříví na celkové lesní těžbě od roku 1995 zvýšil z pěti na současných 14 %. Podobná čísla byla zaznamenána naposledy v 60. letech minulého století. Češi nyní spotřebovávají mnohonásobně více dřeva a významný podíl přitom hraje dřevo získané z vlastních lesů.

Dvě třetiny vytěženého palivového dříví tvoří jehličnaté dřeviny, zbylou část dřevo listnatých stromů. Z kategorie tvrdého dřeva je největší zájem o bukové a dubové dřevo. V sortimentu měkkého listnatého dřeva jdou na odbyt bříza, lípa, olše a topol. Jehličnatému dříví vévodí borovice a smrk.

Příčina rostoucího zájmu o topení dřevem úzce souvisí s nízkou cenou. Dřevo je velmi ekonomické a patří k nejlevnějším palivům na trhu. Podstatou roli hrají také moderní kotle, na které lze čerpat nemalé dotace.

Palivové dřevo je v jednotlivých regionech k dostání za různé ceny. Zcela logicky se na ceně negativně promítá zvýšená poptávka a sezónnost. Největší úspory lze dosáhnout nákupem mimo topnou sezónu, kdy obchodníci nabízí výrazné slevy.

Tip na výhodný nákup

Pokud vás dlouhodobě trápí vysoká cena plynu a elektřiny, zvažte přechod na palivové dříví. Poslouží vám jako hlavní nebo doplňkový zdroj tepla a ušetříte díky němu nemalou částku. Levné palivové dřevo Praha seženete u společnosti LESALOV, která nabízí široké spektrum dřevin. Pro další informace a možnost objednávky pokračujte na www.drivipraha.cz.

Přidat komentář