Bílé stěny jsou elegantní, ale jak zabránit sterilitě?

Není nad čerstvou výmalbu, domácnost díky ní okamžitě ožije. Nemusí se přitom jednat o pestrobarevné kombinace několika tónů, dobrou práci odvede i čistě bílá. Ovšem pouze za předpokladu, že ji doplní vhodně zvolené textilie, dekorace a podlahová krytina. Preferujete-li sněhobílé stěny místností i vy, budou se vám hodit následující tipy. Přečtěte si, na co se při zařizování takového interiéru zaměřit.

Nepodceňujte sílu závěsů

Jak oživit místnost bez nutnosti vynaložení vysokých investic? Pořiďte si nápadité závěsy. Ale po čem sáhnout, aby výsledek splnil očekávání a nevyvolával rozpačité reakce? Sortiment bytových textilií je velmi pestrý, takže se nemusíte bát, že odejdete s prázdnou.

Samozřejmě záleží na tom, do jaké místnosti budete vybírat textil do bytu. Zatímco v dětském pokoji se budou vyjímat veselé vzory (ideální jsou zvířátka všeho druhu), do kuchyně jsou jako stvořené vícebarevné záclony s jemnými proužky. V ložnici zase oceníte neprůhledný zatemňovací závěs, pomocí kterého vytvoříte půlnoc třeba během poledne.

zavesy

V každém případě dbejte na to, aby závěsy ladily s ostatními prvky v místnosti. Velká výhoda bílých stěn spočívá v tom, že s nimi lze jednoduše sladit jakoukoliv doplňkovou barvu. Takže ať už zvolíte zelené, hnědé nebo třeba červené závěsy, vždy to bude správně.

Trendy jsou i roztomilé krátké záclony. Nechcete-li všechna okna opatřit závěsy, vsaďte na toto řešení.

Je libo trochu romantiky?

Bílá je symbolem čistoty, ale také romantiky. Tak proč toho nevyužít a nepřizpůsobit tomu textilie a dekorace? V poslední době opět letí styl zvaný „Moulin Rouge“, jehož typickým znakem je všudypřítomná krajka.

krajky

Krajkový textil pro romantiku má původ v módě. Již v 15. století zdobil dámské spodní prádlo, košilky či svatební šaty. Krajka se stala natolik oblíbeným prvkem, až se nakonec dostala i do bytového designu. Záclony, ubrusy a dekorační polštářky na sedačku s krajkou jsou nesmrtelné. A když je zkombinujete s romanticky laděnými dekoracemi (ovšem pozor na kýče), interiér bude rázem romantičtější, a tím pádem i útulnější.

Jaká typ a barva podlahy?

V místnosti s bílými stěnami máte v souvislosti s výběrem barvy podlahové krytiny volné ruce. Měli byste však dodržet následující pravidlo – podlaha by se měla vzájemně doplňovat s nábytkem, textiliemi a dekoracemi.

Výběr podlahové krytiny závisí na specifických požadavcích, které na místnost kladete. Každý typ podlahy má svá pro i proti a je jen na vás, zda se přikloníte k plovoučce, linoleu, marmoleu, nebo třeba koberci. Právě poslední zmíněná varianta je v posledních letech opět v centru pozornosti. Zatímco v minulé dekádě koberce ustupovaly do pozadí na úkor PVC a dřeva, dnes je o ně opět velký zájem.

podlaha

Přikloníte-li se nakonec k plovoucí podlaze, pořiďte si alespoň několik kusových koberců. Mohou být v kontrastní barvě, ale opět platí, že celek musí ladit a nikoliv působit jako pěst na oko.

Nezapomeňte, že barvy působí na psychiku, a proto vybírejte obezřetně. Teplé barvy povzbuzují fyzickou aktivitu a výkon, studené zase tlumí a uklidňují. V ložnicích a koupelnách se proto nejčastěji používá modrá, v pracovně zase zelená (pozitivně ovlivňuje pracovní výkon). Fialová zase interiéru přidá na dynamičnosti a vnese do něj trochu tajemna.

Barvy mají velkou moc i z hlediska optického zvětšení či zmenšení prostoru. Chcete-li, aby místnost vypadala větší, jasnější a vzdušnější, zvolte některý ze světlých tónů. Ty mimo jiné vypadají dobře v kontrastu s tmavším nábytkem.

Poradili jsme vám? Máte-li vlastní tipy, jak vylepšit interiér s bílými stěnami, přidejte je do komentářů a inspirujte ostatní.

Přidat komentář