Měření a rozúčtování tepla v bytových domech

Obyvatelé zemí v subtropickém a tropickém pásu výdaje za teplo příliš neřeší. U nás je situace opačná a přestože nemusíme topit tak intenzivně jako některé severské země, teplo tvoří podstatnou část výdajů každé domácnosti. O spravedlivé rozúčtování spotřebované energie se starají měřiče tepla, které nařizuje platná evropská legislativa a příslušná česká vyhláška. Zařízení slouží k evidování přesné spotřeby v jednotlivých bytových jednotkách. Na základě naměřených dat lze přesně rozdělit náklady.

V úvodu byla zmíněna směrnice Evropského parlamentu č. 2012/27/EU a vyhláška č. 194/2007 Sb. Podle zákonů musí majitelé domů nainstalovat měřiče nebo indikátory spotřeby tepla na vnitřní rozvody tepla.

Dnes je sice měření tepla upraveno legislativou, ale v minulosti byly měřiče pouze u nadstandardních bytů. Majitelé domů a bytová družstva musí měřidla tepla nebo indikátory nainstalovat do každého objektu, kde dochází k rozúčtování tepla. Výjimku představují místa, kde k de se teplo nerozúčtovává (např. v hotelech). Logicky platí, že nájemníci nemusí rozúčtovávat teplo podle naměřených hodnot, a to i navzdory tomu, že je instalace měřičů tepla povinná. Je na uvážení každého, na jakém způsobu rozúčtování se domluví. Podmínkou je, aby s tím souhlasili všichni nájemníci.

Díky moderním měřičům je měření tepla přesné, rychlé a jednoduché

Doba se změnila, technologie pokročily a měřiče tepla jsou mnohem efektivnější. V základu se sice podobají těm z 80. let, ale jejich konstrukce je jednodušší, disponují moderními mikroelektronickými součástkami, jsou spolehlivější a zároveň nabízí uživatelům inovativní funkce a lepší možnosti komunikace. Populární jsou měřiče využívající tzv. smartmetering pro rychlé odečty na dálku.

Pokud vás téma měření tepla zajímá, zeptejte se na jakýkoliv dotaz profesionálů ze společnosti INMES, která prodává a montuje kvalitní zařízení. Nechte si poradit s výběrem vhodného měřiče – více na www.mereni-tepla.cz.

Přidat komentář